Nasilja ne smemo tolerirati



Trebanjski center za socialno delo (CSD) zadnji dve leti prioritetno dela na dveh področjih: pomoč romskim otrokom in preprečevanje nasilja v družini. V začetku letošnjega leta je v romskem naselju Hudeje začel delovati dnevni center Kher šu beši (Hiša za druženja), namenjen otrokom in mladini, ki ga redno obiskuje 20 otrok, starih od 5 do 18 let.
"Če hočemo kaj spremeniti, moramo delati na tem," je odločitev za dnevni center v romskem naselju komentiral direktor CSD Trebnje Matej Križanič in pojasnil, da so denar za izvajanje programa dobili na razpisu ministrstva za delo, družino in socialne zadeve (80 odstotkov), ostalo je prispevala trebanjska občina.
S tem centrom so si zastavili štiri temeljne cilje, in sicer učenje socialnih veščin, psihosocialna in učna pomoč ter koristno preživljanje prostega časa. Vse skupaj sledi osnovni ideji: zmanjšanje socialne izključenosti romskih otrok. Zaenkrat so na CSD zadovoljni, vodja centra Nataša Krese je povedala, da so jih v naselju dobro sprejeli, otroci jih vsak dan težko čakajo in vedno vnaprej sprašujejo, kaj bodo delali.
Hiša za druženje je odprta delovne dni med 9.30 in 15.30, ob sredah celo do 17. ure, dokler ne bodo dobili prostora v novem vrtcu, za katerega občina že ureja dokumentacijo, bodo program izvajali v modularnih enotah in deloma v prostorih vrtca Romano.
Vsako nasilje je treba prijaviti
Na območju, ki ga pokriva CSD Trebnje, so v zadnjih letih zabeležili porast prijav nasilja v družinah, leta 2008 so jih imeli 29, leto kasneje 61, v letošnjem letu že 17. Križanič ne verjame, da podatki kažejo na več nasilja, torej gre verjeti razlagi, da so ljudje bolj senzibilni. V letošnjem letu so izrekli devet prepovedi približevanja, trije otroci so bili neposredne žrtve nasilja, 13 otrok pa je bilo posrednih žrtev nasilja.
Z zakonom o preprečevanju nasilja v družini iz leta 2008 je država sprejela odgovornost za reševanje problematike nasilja v družinah, ki pomeni fizično, spolno, psihično ali ekonomsko nasilje, pa tudi zanemarjanje družinskega člana.
"Vsako nasilje je treba v 24 urah prijaviti na CSD, toleranca je nič," je povedal Križanič in dodal, da so potem oni tisti, ki vodijo medinstitucionalni tim (policija, vrtec, šola, zdravstveni dom...). Najprej žrtev zaščitijo, potem začnejo zbirati informacije o ogroženosti, žrtev seznanijo z oblikami pomoči, sledi načrt pomoči. Pomoč ponudijo tudi tistemu, ki je v družini nasilen.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
