Ob svetovnem dnevu Romov so tudi v trebanjskem Vejarju pripravili program, poln plesa in glasbe.
Dnevni center za romske otroke in mladostnike Kher šu beši, ki tam deluje od aprila 2009, je ob tej priložnosti pripravil pester program. Mladi Romi so s petjem in plesom pokazali, da so spodobni marsičesa in da mnogi od njih premorejo številne talente.
Zbrane je nagovorila pomočnica direktorice trebanjske enote Centra za socialno delo Dolenja in Bela Krajina Andreja Selšek, ki je poudarila, da pod njihovim okriljem deluje omenjeni dnevni center. »Pri delu s pripadniki romske skupnosti se institucije na lokalnem nivoju dobro povezujemo in sodelujemo. Vsi delujemo z istim ciljem, to je izboljšanje romskega položaja in vzpostavitev sožitja z večinskim prebivalstvom,« je povedala. Po njenem mnenju na tem področju v romski skupnosti zaznavajo napredek, vendar je še precej izzivov. »Želimo si, da bi bilo tudi za vaše otroke samoumevno, da bi redno hodili v vrtec in šolo ter da bi se kasneje zaposlili in prevzeli odgovornost za svoje življenje,« je izpostavila Selšek.
Pomočnica direktorice trebanjske enote Centra za socialno delo Dolenjska in Bela krajina Andreja Selšek
Ob tem je povedala, da sta letos za pripadnike romske skupnosti na voljo dva nova programa. Prvi se imenuje Romano Zour, ki se izvaja na Zavodu za zaposlovanje in je namenjen podpori pri zaposlovanju Romov. Kot drugo pa bo Center za socialno delo ponovno začel izvajati program Večnamenski romski center, v sklopu katerega pričakujejo zaposlitev treh svetovalcev.
Dnevni center dobro obiskan
Pred mikrofon je stopila tudi Danica Grandovec iz trebanjske občinske uprave. Dejala je, da je občina Trebnje pred šestnajstimi leti poskrbela za ureditev prostorov, v katerem deluje Dnevni center Kher šu beši. »V vseh teh letih delovanja je bil in je še vedno pomemben deležnik v prizadevanju za boljši danes in boljši jutri romskih otrok in mladostnikov ter vsakogar, ki ima potrebo in željo po vključitvi.«
Lani je omenjeni dnevni center po podatkih trebanjske enote Centra za socialno delo Dolenjska in Bela krajina obiskalo 66 različnih otrok in mladostnikov, dnevno jih je bilo prisotnih med 15 in 30. V času šole je bil glavni poudarek na opravljanju domačih nalog in učenju, med počitnicami pa so organizirali različne aktivnosti za sprostitev in umirjanje otrok ter tudi zabavne igre. Izvajalci programa so si pri delu pomagali tudi s šestimi prostovoljci, od tega so bili trije pripadniki iz romskega naselja Vejar. Vsi prostovoljci so skupaj opravili 576 prostovoljnih ur.
Danica Grandovec je v svojem govoru Romom tudi položila na dušo, naj svoje otroke pošiljajo v šolo, kajti dobra izobrazba je po njenih besedah ključ do napredka in odpira možnosti za boljše življenje. »Izobrazba je temelj, je moč in vaše najmočnejše sredstvo za boj proti predsodkom, diskriminaciji ter za ohranjanje čistega okolja, v katerem živimo.«
Kot je zatrdila, bodo na občini še naprej podpirali vse možnosti k izobraževanju in vključevanju Romov v širšo skupnost. »Skupaj lahko gradimo boljšo prihodnost, kjer bodo vsi imeli enake možnosti za uspeh,« je zaključila.