Denarne pomoči pogojujejo z obiskom pouka

Direktor Centra za socialno delo Trebnje Matej Križanič je včeraj sklical sestanek s starši šoloobveznih otrok iz naselja Hudeje in predstavnicami trebanjske ter mirnske osnovne šole. Dobili so se kar pri romskem svetniku Matiji Hočevarju, da se staršem ni bilo treba voziti v Trebnje. Namen srečanja je bil: strniti moči, da bi romski otroci redno obiskovali pouk, kar je trenutno eden večjih problemov tako na OŠ Trebnje kot na OŠ Mirna, kjer prilagojeni program obiskujeta dva otroka s Hudej.
"Na OŠ Trebnje imamo šest odstotkov romskih učencev in moram reči, da nekateri k pouku prihajajo redno, kar je velik napredek, a za večino to ne velja," je povedala ravnateljica OŠ Trebnje Rožica Zakšek, ki je poudarila, da je poleg odsotnosti od pouka težava tudi v tem, da starši otrok v šolo ne vpisujejo s 6. letom, ampak leto ali dve kasneje, kar osnovnošolsko obveznost podaljša tudi tja do 17. leta. Kot zanimivost je dodala, da sta se v letošnjem šolskem letu poročili že dve njihovi učenki .
Socialna delavka s trebanjske šole Marija Kovač je pojasnila, da štirih otrok s Hudej, ki so po vseh pravilih šoloobvezni, sploh še niso videli, gre za tri prvošolce in eno deklico, ki bi morala biti že v 4. razredu.
Stanje na OŠ Mirna, ki ni dosti drugačno kot v Trebnjem, sta predstavili Melita Lekše in Danica Zakrajšek. Pri njih eden od učencev včasih pripelje še sestrico.
Predstavnice obeh šol so poudarile, da je dolžnost staršev, da otroke pošiljajo k pouku, in če tega ne počno, jih lahko doleti tudi kazen, ki znaša od 500 do 1000 evrov.
Razlogov, da hudejskih otrok ni v šolo, je po besedah staršev, ki so prišli na sestanek (najbolj kritičnih tako ni bilo), več: otroci pred odhodom k pouku jokajo in prosijo, da ne bi šli, nekateri starši ne morejo plačevati malic in kosil v šoli (10 evrov na mesec), nekaterim se zdijo 6-letniki še premladi za šolo.
Marija Peskar s centra za socialno delo je pojasnila, da je del denarne pomoči, ki jo prejemajo starši, namenjen tudi za potrebe otrok, tako da bi morali obveznosti,povezane s šolo, plačevati iz tega fonda.
"Marsikje že znižujejo denarne pomoči, če otroci ne hodijo v šolo, in enako bomo primorani narediti tudi pri nas," je dejala Peskarjeva.
Matej Križanič je sestanek sklenil z besedami, naj se starši na Hudejah povežejo in tisti, ki redno pošiljajo otroke v šolo, motivirajo še tiste, ki jih ne, kajti ne želi si, da bi morali na centru ukrepati.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se