Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Črnomaljka med prejemnicami štipendije »Za ženske v znanosti«


lokalno
18. 2. 2011, 00.00
Posodobljeno
24. 02. 2011 · 06:00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

znanstvenice.jpg
Ljubica Jelušič, Biserka Bakrač, Mojca Brunskole Švegelj in Ana Rotter

##IMAGE-2553931##

Na sinočnji slovesnosti v Atriju ZRC SAZU so partnerji nacionalnega programa »Za ženske v znanosti« L'Oreal Slovenija, Slovenska nacionalna komisija za UNESCO in Slovenska znanstvena fundacija že peto leto zapored nagradili mlade slovenske znanstvenice. Med tremi štipendistkami programa je tudi 29-letna farmacevtka Mojca Brunskole Švegelj iz Črnomlja, ki si je s svojim znanstvenoraziskovalnim delom prislužila enoletno štipendijo v višini 5.000 evrov.

Poleg Črnomaljke sta štipendistki nacionalnega programa L'Oreal-UNESCO »Za ženske v znanosti« postali mikrobiologinja Ana Rotter iz Lucije in biologinja Biserka Bakrač iz Kranja. »Letošnje štipendistke niso izjemne le zaradi svojega raziskovalnega dela, ampak tudi zato, ker nadvse uspešno združujejo svoje znanstvene kariere z družinskim življenjem. Veseli me, da smo v sklopu letošnjega progama, katerega osrednja tema je družini prijazna znanost, izbrali prav znanstvenice, ki so obenem tudi mame«, je na zaključni slovesnosti povedal dr. Edvard Kobal, predsednik Nacionalnega odbora »Za ženske v znanosti« 2011. Na razpis za štipendije se je letos prijavilo 17 izjemnih mladih raziskovalk, največ s področja biologije in medicine. 

Znanstvenicam sta se poklonili tudi ministrica za obrambo dr. Ljubica Jelušič in veleposlanica Republike Francije nj. eks. Nicole Michelangeli.

Mojca Brunskole Švegelj se v okviru svojega doktorskega študija na Inštitutu za biokemijo ukvarja z raziskovanjem dveh glivnih encimov iz naddružine kratkoverižnih dehidrogenaz/reduktaz (SDR). Proučuje odnos med njuno strukturo in delovanjem ter poskuša najti inhibitorje, ki bi se lahko uporabljali za zdravljenje še vedno visoko smrtnih okužb s temno pigmentiranimi glivami.

»Štipendija L'ORÉAL-UNESCO »Za ženske v znanosti« postaja pri nas iz leta v leto bolj prepoznavna in cenjena tudi v strokovni sferi, zato sem nanjo še posebej ponosna. Poleg finančne vrednosti pa mi nagrada predstavlja tudi veliko moralno podporo«, je dejala mlada Črnomaljka, mama skoraj dveletnega Mihe. 

Ana Rotter se v okviru doktorskega študija na Nacionalnem inštitutu za biologijo ukvarja z razvojem in implementacijo orodij sistemske biologije, in sicer s preučevanjem interakcije patogenov z rastlinami krompirja in vinske trte. Njeno raziskovalno delo je pomembno zlasti z ekonomskega in agronomskega vidika, saj bi lahko na podlagi teh raziskav v prihodnosti ponovno vzgajali nekatere stare sorte krompirja in vinske trte, ki so zaradi škodljivcev izginili z naših polj.

»Štipendija programa ''Za ženske v znanosti'' mi pomeni potrditev, da sem na pravi znanstveni poti«, je prepričana 32-letna znanstvenica in mati dveh otrok.  

Biserka Bakrač se v okviru svojega doktorskega študija na Katedri za biokemijo Biotehniške fakultete ukvarja z raziskovanjem delovanja naravnega toksina iz morske vetrnice imenovanega ekvinatoksina, ki poškoduje celične membrane tako, da v njih tvori luknje. Posebnost toksina je, da deluje samo na membrane, ki vsebujejo  lipid sfingomielin. Rezultati njenega dela so razjasnili molekularni mehanizem prepoznavanja sfingomielina in pokazali, da je ekvinatoksin učinkovita, zanesljiva in uporabna sonda za študij razporeditve, sinteze in metabolizma tega pomembnega lipida, ki ni samo gradnik  celičnih membran,  ampak je tudi vir signalnih molekul, vključenih v ključne celične procese ali patogenezo določenih bolezni, med drugim tudi raka.

31-letna Kranjčanka, mama leto in pol starega sina Eneja, je ob prejetju štipendije  »Za ženske v znanosti« dejala: »Veseli me, da so naši rezultati opaženi, predstavljeni širši slovenski javnosti in nenazadnje tudi nagrajeni«. 

MOJCA BRUNSKOLE ŠVEGELJ 

Življenjepis:  

29-letna Črnomaljka je maturirala na Gimnaziji Črnomelj in diplomirala na Fakulteti za farmacijo.   V okviru doktorskega študija na Medicinski fakulteti se ukvarja z raziskovanjem dveh glivnih encimov iz naddružine kratkoverižnih dehidrogenaz/reduktaz (SDR). Proučuje odnos med njuno strukturo in delovanjem ter poskuša najti inhibitorje, ki bi se lahko uporabljali za zdravljenje še vedno visoko smrtnih okužb s temno pigmentiranimi glivami. Rezultate svojega dela in skupinskega dela je do sedaj predstavila na številnih mednarodnih znanstvenih srečanjih, s sodelavci pa je objavila sedem originalnih raziskovalnih člankov v mednarodnih revijah in tri v slovenski reviji Farmacevtski vestnik.

Mojca večino svojega prostega časa posveti svojemu skoraj dve leti staremu sinu Mihi in možu, ki je ravno tako farmacevt. Njen vsakdan je zapolnjen z otroškimi igrami, branjem in poslušanjem pravljic in otroških pesmic, občudovanjem slikanic in druženjem na igralih. Svoj prosti čas najraje izkoristi za branje, sprehode v naravo ali raziskovanje skritih kotičkov s kolesom.  

Doktorska disertacija

- Tema: Povezava med strukturo in delovanjem kratkoverižnih dehidrogenaz/reduktaz in njihovih inhibitorjev.

- Institucija, na kateri poteka doktorski študij: Medicinska fakulteta, Inštitut za biokemijo, UL.

- Namen doktorske disertacije in njena praktična vrednost: Encimi iz naddružine kratkoverižnih dehidrogenaz/reduktaz (SDR) tvorijo veliko, po delovanju zelo raznoliko skupino proteinov. S svojim raziskovalnim delom želijo prispevati k boljšemu razumevanju encimov iz SDR naddružine ter k lažjemu načrtovanju specifičnih inhibitorjev, ki bi se lahko uporabljali v terapevtske namene. Njihove raziskave so usmerjene predvsem v iskanje učinkovin za zdravljenje glivičnih okužb.

- Mentorstvo: prof. dr. Jure Stojan, mentor, Medicinska fakulteta, Inštitut za biokemijo, UL in izr. prof. dr. Tea Lanišnik Rižner, somentorica, Medicinska fakulteta, Inštitut za biokemijo, UL.

L'Oreal Slovenija

znanstvenica.mp3

Izjava Mojce Brunskole Švegelj


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.