© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Žnurce skupaj s Klinčki in kušinčki


lokalno
I. V.
20. 11. 2018, 11.45
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzznurce_v_vlikem_dolu_1.jpg
Žnurce na Velikem Dolu

##IMAGE-3867616##

Na martinovo soboto, 10. 11. 2018, so se trebanjske Žnurce odpravile na Veliki Dol na Kras, kjer je klekljarska skupina Klinčki in kušinčki s tam živečo Trebanjko Nežo Bandel organizirala delavnice, ki potekajo vsako drugo soboto v mesecu. K sodelovanju so povabili učiteljice iz sosednje Italije, iz priznane čipkarske šole Fuselliano iz Gorice, zato se delavnice imenujejo Fusselliano Slovenija. Za aktivne klekljarice iz Trebnjega, ki postajajo v zadnjem času prepoznavne ne le v slovenskem, ampak tudi v evropskem prostoru, pomenijo še eno nadgradnjo znanja v tehniki in v estetiki čipke.

Skupina Klinčki in kušinčki (tako velikodolske klekljarice imenujejo kleklje in klekljarske blazine) deluje v okviru KD Kalunca. Ime društva seveda najprej spomni na majhno kaluno, portal, skozi katerega se vstopi na kraško dvorišče, borjač. Kalunca pa so velikodolske klekljarice rekle tudi motivu v čipki, ki ga slovenske klekljarice sicer poznajo pod imenom rogljiček. V društvu tako že z imenom ohranjajo tudi izraze, ki so jih pri klekljanju uporabljale domače mojstrice.

Na Krasu za klekljanje niso uporabljali klekljev in blazin, temveč klinčke in kušinčke, namesto bucik so dekleta uporabljale b'tunke, namesto niti pa cvirn.

Zgodbo o Čipkarskem tečaju na Velikem Dolu odkriva Kulturno društvo Kalunca, kjer je zelo aktivna Trebanjka Neža Bandel (Rot). Trenutno so najbolj aktivni pri raziskovanju Državne čipkarske šole Veliki Dol, ki je bila ustanovljena 1909, zaradi povojne industrializacije pa je 1956 zamrla. Čeprav so v velikodolski čipkarski šoli nekoč klekljala vsa dekleta iz vasi, so več kot 50 let na Velikem Dolu kleklji večinoma molčali ali le tiho zveneli v posameznih hišah. Avgusta 2015 se je oblikovala skupina Klinčki in kušinčki, začela iskati po celem svetu razkropljene klekljarice z Velikega Dola in jih povprašala o svojih spominih, ki so dragocene informacije iz prve roke. 

In še ena pomembna informacija za vse slovenske klekljarice (večinoma to umetnost obvladajo ženske).

Klekljanje čipk je bilo konec oktobra pozitivno ocenjeno v postopku nominacije za vpis na Unescov seznam, moramo pa počakati še na formalno odločitev medvladnega odbora, ki ga sestavlja 24 držav pogodbenic konvencije in ki praviloma sledi priporočilom evalvacijskega telesa.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.