© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zeleni Jurij - muzikal po ljudskih motivih; tudi z Dolenjci in Belokranjci


lokalno
Mihaela Leskovec
10. 5. 2014, 10.55
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

belokranjski_plesi_folklorna_skupina_tine_ro__anc.jpg
Arhiv Lokalno.si
Belokranjski plesi_Folklorna_skupina_Tine_Rožanc
fs_tine_ro__anc_belokranjski_plesi_cankarjev_dom.jpg
Arhiv Lokalno.si

Folklorna skupina Tine Rožanc vabi drevi ob 19.30 na spevoples ''Zeleni Jurij, muzikal po ljudskih motivih. Koncert, kakršnega v Sloveniji še ni bilo, bodo v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma ob 65. obletnici delovanja izvedle tri generacije Folklorne Skupine Tine Rožanc, ki se jim bodo na odru pridružili tudi gosti Mešani komorni zbor Ljubljanski madrigalisti ter solista Karin Možina in Gregor Volk.

Spevoples Zeleni Jurij je muzikal po ljudskih motivih in združuje najstarejše zapise o slovenski pesmi, plesu, glasbi in mitologiji ter uveljavljene poustvarjalce na področju ljudske kulture. Prvi tovrstni poizkus v Sloveniji je plod večmesečnega izčrpnega raziskovalnega dela folklorne skupine. S sožitjem izvirnih virov (plesnih, pevskih, glasbenih, glasbilnih, oblačilnih) in sodobnih idej želi skupina z gosti širšemu občinstvu predstaviti ljudsko izročilo v srčni in prisrčni obliki.

Z božanstvom zelenja po slovenskih pokrajinah

Osrednji lik dogajanja je Zeleni Jurij (igral in pel ga bo Gregor Volk), v izročilu imenovan tudi kot Šenturij, Jurek, Jarilo, Vestnik itd., ki je v Sloveniji poznan predvsem kot prinašalec pomladi, njegova krožna pot pa biva in potuje med letnimi časi. Na odru Gallusove dvorane bo njegova osrednja zgodba, v kateri spoznamo nesojeno ljubezen in sorodno dušo Maro (Karin Možina), vpeta v različne plesne postavitve in glasbene medigre, občasno z zborovsko nadgradnjo.

Preplet folklornih korakov in zborovskega petja

Na odru največje dvorane Cankarjevega doma se bo predstavilo več kot 150 nastopajočih. Tri generacije Folklorne skupine Tine Rožanc (otroška, mladinska in veteranska skupina), Mešani komorni zbor Ljubljanski madrigalisti ter solista, mlada in uveljavljena vokalista, Gregor Volk in Karin Možina bodo ob glasbeni spremljavi predstavili krožno pot Zelenega Jurija po številnih slovenskih pokrajinah.

Dolenjci in Belokranjci na odru Gallusove dvorane

Folklorna skupina Tine Rožanc je ena izmed najbolj prepoznavnih in kakovostnih folklornih skupin v Sloveniji. Čeprav ima folklorna skupina sedež v Ljubljani, v skupini trenutno pleše in igra kar 17 Dolenjcev in Belokranjcev.

Če je bilo včasih v skupini največ Belokranjcev, se je v zadnjih desetih letih to obrnilo v prid študentom in zaposlenim »rožancem« iz okolice Novega mesta, Škocjana, Šentjerneja in drugih dolenjskih občin. V skupino je večina teh prišla v študentskih letih, potem pa so zaradi službe tam tudi ostali. Nekateri pri skupini plešejo že več let, drugi so »bruci«, spet drugi pa so folklorne korake spoznavali že v novomeškem FD Kres, škocjanskem FS Plamen in ostalih belokranjskih skupinah.

Dejan Štimpfelj je dolgoletni predsednik folklorne skupine in prihaja iz Šmarjeških Toplic, s folkloro pa se je srečal šele v Ljubljani, ko sta kot bruca z bodočo ženo Vesno, ki prihaja iz Metlike, začela plesati pri skupini. Zdaj v skupini plešeta že deseto leto.

Z novomeškim naglasom rožansko družbo bogati Gregor Brajar, ki v skupini pleše tri leta, vendar se, kljub temu da ni več študent, dvakrat tedensko vozi na vaje v Ljubljano. Kot pravi, predvsem zaradi družbe, uživanja v plesu in spoznavanje sveta. Poleg tega, da pleše pri FS Tine Rožanc, je tudi harmonikar pri FD Kres v Novem mestu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.