Na Kitajskem nov trend silovito prihaja v pohodništvo. Ljudje najemajo tako imenovane "soplezalce" (climbing buddies v angleščini) – mlade, športne posameznike, ki jih spremljajo na gorskih pohodih. Ti vodniki ne ponujajo le fizične podpore, ampak tudi motivacijo, nošenje opreme in celo fotografiranje za spomine. Cene za njihove storitve se močno razlikujejo, pri čemer tisti, ki izgledajo lepo, pogosto zaslužijo veliko več.
Storitev, imenovana pei pa v kitajščini (kar v prostem prevodu pomeni spremstvo pri plezanju), je zelo priljubljena na kitajskih družbenih omrežjih, kjer so hashtagi povezani z besedo "climbing buddy" zbrali več kot 100 milijonov ogledov. Mnogi soplezalci so študentje ali vojaki, ki svojo storitev oglašujejo prek spleta. Njihovi stroški najema se običajno gibljejo med 200 in 600 juanov (26 do 78 EUR) na pohod, nekateri pa za karizmo ali dodatne usluge z veseljem plačajo tudi mnogo več.
Najem soplezalca je namenjen predvsem samskim mladim ženskam, ki iščejo družbo in podporo med pohodi, njihova ciljna publika pa se širi tudi na družine z majhnimi otroki in starejše posameznike, ki potrebujejo dodatno pomoč pri zahtevnejših vzponih.
Dober Tek
Prepleten čokoladno-makov kvašeni zavitek
Kaj najeti soplezalec pravzaprav nudi?
Soplezalci najprej ocenijo vašo telesno pripravljenost, vam na vašo željo načrtujejo celotno pot in celo poskrbijo za izposojo opreme in druge stvari. Tipičen pohod lahko vključuje nočni vzpon, da bi ujeli sončni vzhod, pri čemer soplezalci nosijo nahrbtnike. Njihova vloga pa sega onkraj fizične pomoči – so motivatorji, zabavljači, ustvarjalci nepozabnih izkušenj, skratka, so to, kar si stranka želi, da so.
Donosna priložnost
Na trgu dela je delo soplezalca edinstven način zaslužka. Nekateri študentje to delo izberejo namesto tradicionalnih praks, saj s tem zaslužijo bistveno več. Na primer, soplezalci lahko v treh mesecih zaslužijo do 20.000 juanov (2.600 EUR), medtem ko mesečna plača na praksi znaša le 2.000 juanov (260 EUR). Nekateri pa to počnejo kot primarni vir zaslužka. Priljubljeni vodniki pogosto sprejmejo tudi več rezervacij dnevno, splezajo na več gora na dan in zato tudi zaslužijo dvakrat več od povprečne plače v državi. Vendarle pa gre za zahtevno delo, ki odpira vprašanja o dolgoročni vzdržljivosti.
Kljub izredni popularnosti, pa tovrstne storitve ostajajo neregulirane, kar povzroča nekaj skrbi. Kritiki opozarjajo na tveganje najema nepreverjenih vodnikov, zlasti vidijo tveganje pri mlajših ženskah in družinah z majhnimi otroki. Kot vsepovsod, tudi tukaj že prihaja do prevar in zlorab. Dotični trend se zaenkrat še ni prijel izven Kitajske, a zagotovo ima potencial, da se.