Konec lanskega leta so v Zalivu pesnikov, priljubljeni turistični destinaciji nekaj sto kilometrov od Genove, ki leži v severozahodni Italiji, opazili prve primerke školjke bisernice (Pinctade radiate), ki imenu primerno seveda proizvaja bisere. Leto kasneje so se te školjke zaradi segrevanja močno razširile še v druge, hladnejše dele Sredozemskega morja, ob tem podatku pa je italijanski uvoznik biserov Adriano Genisi zastrigel z ušesi, saj je zaslutil poslovno idejo.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
V industriji biserov se obrne okrog 12 milijard evrov na leto, seveda pa si sedaj del tega kosa pogače želijo tudi italijanski gojitelji školjk. Genisi tako meni, da bi lahko proizvodnja, če bo šlo vse po načrtih, stekla že čez leto dni. "Preverjamo možnosti pridelave biserov tukaj pri nas," pa je povedal Paolo Varrella, vodja zadruge za školjke. Povedal je še, da so stopili v stik s proizvajalci biserov v Mehiki, da bi jim svetovali glede proizvodnje.
Školjko Pinctada radiati so sicer opazili že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja v okolici Sicilije, vendar so se šele v zadnjih letih preselile bolj proti severu, v hladnejše Tirensko in Ligursko morje, je pojasnil profesor ekologije Salvatore Giacobbe z univerze v Messini. Gre sicer za še eno izmed mnogih invazivnih vrst, ki so v zadnjih letih zaradi podnebnih sprememb prišle v vse toplejše Sredozemsko morje, za katerega je znano, da se segreva hitreje kot preostala morja po svetu.