Estrada

Kaj lahko ukrenemo proti smrčanju?

Marijana Mandić, Maja
25. 2. 2018, 14.01
Deli članek:

Smrčanje ni nedolžna motnja, ki načenja le spanje partnerja v postelji in sčasoma izzveni sama po sebi. Jakost smrčanja lahko dosega 90 decibelov, kar ustreza hrupu mimo vozečega tovornjaka, zato ga zagotovo ni moč preslišati.

Revija Maja

Tisti, ki smrči, naj le pomisli, zakaj se to dogaja in ali ni vzrok za smrčanje bolezen. Kako se torej spoprijeti z motnjami dihanja med spancem?

Zakaj smrčimo?

Smrčanje nastaja zaradi vibriranja mehkih delov žrela v zračnem toku dihanja. Ko tudi mehko nebo vibrira, oži dihalne poti. Do zvokov pri smrčanju ne prihaja le pri vdihu, temveč tudi pri izdihu. Globlje ko spimo, bolj je mišičje sproščeno in prej pride do smrčanja. Uživanje alkohola v večernih urah, jemanje pomirjeval ali uspaval, pa tudi huda telesna izčrpanost zaradi sproščenosti mišic spodbujajo smrčanje. Če ležite na hrbtu, se sprednja in zadnja stena žrela precej približata in verjetnost smrčanja je večja. Tudi zoženje dihalnih poti pripelje do smrčanja, kar se pogosto zgodi pri otrocih. Podobno je tudi pri zoženem nosu zaradi nahoda ali alergijskega senenega nahoda. Če na dihalne poti pritiska odvečna tolšča na vratu, je prav tako smrčanje verjetnejše. Tudi smrčanje kadilcev razlagajo z zoženjem dihalnih poti, saj kajenje vodi do vnetja in oteklin zračnih poti.

Ali od smrčanja zbolimo?

Enakomerno smrčanje brez zastoja dihanja je običajno neškodljivo, lahko pa je predhodnik bolezni prekinjenega dihanja (sindrom apneje). Dolgotrajno smrčanje brez prekinitev spanja je v večini primerov nenevaren vsakodneven pojav. Dosedanje raziskave za tovrstno smrčanje niso odkrile povečanega tveganja za bolezni, čeprav je med smrčanjem krvni tlak povišan.

Astmatični napadi, ki se pojavljajo ponoči, so v določeni meri povezani s stadiji spanja. V nasprotju s tem pa ima globoko spanje tudi zaščitno funkcijo pred astmatičnimi napadi. Podtlak v prsnem košu, ki je bil ugotovljen pri sesedanju mišic žrela, pa lahko prek notranjega živčnega sistema sproži astmatični napad. Zato je tako pri normalnem smrčanju kot pri smrčanju s prekinjenim dihanjem možnost astmatičnih napadov večja. Zelo glasno smrčanje bi lahko sčasoma, tako kot dolgotrajni obiski hrupne diskoteke ali delo z glasnimi stroji, privedlo do poslabšanja sluha.

Kdaj k zdravniku?

Če smrčite izjemno glasno, ste zjutraj zelo utrujeni, pogosto spite čez dan in se vam pojavijo zastoji v dihanju, je čas za obisk zdravnika. Vse zapisano kaže na sindrom spalne apneje. Če je ne zdravimo, to skoraj vedno privede do povišanega krvnega tlaka, oslabelega srca, motenj srčnega ritma in povečane verjetnosti srčnega infarkta in kapi. Pri ljudeh, ki trpijo zaradi spalne apneje, obstaja petkrat večje tveganje za povzročitev prometne nesreče.

Kaj lahko sami storimo?

Če smrčite in jemljete uspavala ali pomirjevala, poskusite zmanjšati odmerek zdravila ali jemanje povsem opustite. Ker ima alkohol podoben učinek na sprožanje smrčanja, naj po poznem popoldnevu ne bi več uživali alkohola ali pa se ga raje v celoti vzdržite. Prenehajte kaditi! Pogosto pomagajo kapljice za nos ali pršila pri zamašenem nosu. Spite na trebuhu ali boku in skušajte shujšati.

Terapija CPAP in drugo

Kratica pomeni Continuous Positive Airway Pressure in v prevodu pomeni stalen nadtlak v dihalnih poteh. Bolnik tako diha zrak v prostoru skozi obrazu prilagojeno masko, pri čemer je cev za odvajanja zraka vedno pod tlakom. Posledica je, da ostanejo dihalne poti ves čas odprte. Metoda je učinkovita kar pri 70 odstotkih bolnikov. Edina njena pomanjkljivost pa je, da kompresor ni povsem neslišen. Lahko se tudi zgodi, da se bolniku vnamejo oči in nos, predvsem če se maska ne prilega dobro. V tem primeru pomaga vlažilnik zraka.

Pri hudih primerih navadnega smrčanja poskušajo težave rešiti kirurško, z laserskim zmanjšanjem mehkega neba in nebnega jezička. Postopek s kratico LAUP, Laser Assisted Uvolo Palato Plastic, pomaga pri več kot dveh tretjinah oseb. Somnoplastija traja samo nekaj minut in se izvaja v lokalni anesteziji. Vročo iglo zapičijo v koren jezika, posledici pa sta skrčenje in večja napetost tkiva okrog vboda.

Revija Maja

Pripomočki zoper smrčanje

Na trgu je veliko pripomočkov zoper smrčanje. Žal so klinične študije dokazale, da so večinoma neučinkoviti, le redki med njimi lahko smrčanje ublažijo. Med njimi so nosna kljukica, nosni obliž, gumijasta preveza za brado, ki naj bi preprečevala odpiranje ust med spanjem. Obstajajo tudi posebna očala, ki naj bi si jih nataknili med spanjem. Ko mikrofon, vgrajen v očalih, zazna zvok smrčanja, sproži diode, da začnejo svetiti. Svetlobni signali naj bi aktivirali smrčečega, da spremeni položaj spanja, ne da bi se pri tem zbudil.

Revija Maja

Preberite tudi: Recepti za srečo – z njimi si lahko pomagamo, ujeti pa jih ne moremo. Kliknite TUKAJ!

Zanimivosti

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki