Mandala, energijska slika, ki simbolizira krog, predstavlja namreč središčno točko, v kateri je osredotočena energija, prek katere širite svojo zavest, z njo pa boste tudi globlje razumeli življenje in prisluhnili svoji duši.
Mandale puščajo sledi povsod v naravi, najdemo jih v morskih zvezdah, snežinkah, cvetju, školjkah, celo jajčna celica, iz katere se razvijemo, ima obliko mandale. Skladnost in uravnovešena oblika, moč, ki se prebija iz središča mandale, navdušujejo vsakega opazovalca in ga spodbujajo, naj poišče svoje središče. »Risanje in barvanje mandal dviguje našo zavest in nas pomirja. Sredina mandale predstavlja ljubezen, harmonijo, mir in resnico. Mandala je bila že od nekdaj glavni simbol za osredotočenje, meditacijo, osebnostni zrelostni proces, zaščito in zdravljenje. Prek mandal ugotoviš, da to, kar si, je to, kar prinašaš v svet, med ljudi. In v tem si edinstven,« pravi Tadeja Hodaya Jakop, HEI healing terapevtka in vodja delavnic ustvarjanja mandal, ki svetuje, da svoje mandale obesimo na steno ali jih damo na kakšno drugo vidno mesto, saj s svojo obliko in barvo izžarevajo stanje, v katerem smo jih ustvarjali. »Po navadi ustvarjamo mandale z neko namero, željo, in ker si v večini primerov želimo nekaj, česar nimamo, naše mandale izžarevajo prav to. Z določenimi oblikami, simboli, barvami in nameni mandala odseva v okolje določene energije, ki privlačijo enake energijske vibracije iz univerzalne zavesti.«
Sprožijo proces samozdravljenja
Mandale so v Tadejin svet prišle prek sanj. Prisluhnila je barvam, vzorcem in jih počasi projicirala v resnični svet. »Prek barv in vzorcev sem začela spoznavati sebe. Ko sem se začela poglabljati v to, kar nastaja in pride iz mene, sem odkrila, da so pred menoj v bistvu moji miselni vzorci, moje stanje. Skelet, ki nastane z risanjem in v katerega z barvanjem ujameš barvo, svetlobo, smo v bistvu mi. Naša fizična telesa so kot ogrodje, v katerega z dihanjem polnimo tisto, kar smo. Vsak naš dih je kot pika, sled, ki jo pustimo oziroma ustvarimo,« pravi terapevtka. Prek ustvarjanja se v nas tako sproži proces samozdravljenja, v življenje vstopijo zdravilne energije, ki jih podzavestno potrebujemo. Mogoče se niti ne zavedamo, kaj v resnici potrebujemo. Takrat je morda še najbolje, da zaupamo svojemu notranjemu vodstvu, ki bo poskrbelo, da bo zdravljenje potekalo natančno na tistih mestih in ravneh, ki so najbolj potrebne zdravljenja.
Pustite domišljiji prosto pot
A terapevtskega učinka nima le risanje in barvanje, Tadeja je prišla na še eno, prav tako zelo učinkovito idejo, in sicer mandala kot igra, sestavljanka. »Ko sta moja sinova že ničkolikokrat sestavila eno in isto sestavljanko, me je prešinilo, da ustvarim koščke, iz katerih se bo dalo sestaviti mandalo. Tako je nastal WoodMag, lesena sestavljanka iz ročno pobarvanih koščkov, kjer so možnosti in kombinacije neomejene. Mandalo sestavljamo po navdihu, vsak košček šteje, vodi nas trenutni navdih. Igranje oziroma sestavljanje mandale krepi vztrajnost in osredotočenost, z njo ustvarimo red, koščke pa lahko uporabimo tudi kot štampiljke. Tako otroci kot odrasli moramo pustiti domišljijo prosto pot, kar nam pomaga ohranjati ravnovesje med zunanjim in notranjim svetom.«