Vsekakor je priporočljivo, preden poskusite nov kozmetični izdelek, da ga testirate. Da bi bili prepričani, da gre za alergične reakcije na koži in ne samo za netolerantnost ali draženje kože, preverite, ali se vam po nanosu določenega kozmetičnega izdelka na koži pojavijo rdeči madeži. Alergija na kremo za obraz, dišave ali ličila se pojavlja v stiku z določenimi sestavinami, ki stimulirajo obrambno reakcijo organizma kot ustvarjanje celic, občutljivih na sestavino, ki jo telo doživlja kot alergen. Netolerantnost se razlikuje in se pojavlja pri ponovni izpostavljenosti različnim molekulam, ki v stiku s kožo delujejo agresivno. Povzroča srbenje in rdečico kože samo na tistem delu, ki je v neposrednem stiku z dražečimi snovmi. Ne povzroča imunske reakcije. Tudi neškodljive snovi lahko povzročajo draženje kože, še posebej pri občutljivi koži, dodatni dejavniki tveganja pa so posameznikove predispozicije za to in onesnaženost okolja. Če imate težave z rdečico na obrazu, srbečo in razdraženo kožo ali pa imate alergijo na kremo za obraz ali kateri drug kozmetični izdelek, preberite naslednje nasvete, kako se izogniti tem nevšečnostim.
Opravite test
Reakcijo kože na določen kozmetični izdelek lahko preverite tako, da opravite test in ugotovite, ali vam povzroča draženje kože ali alergijsko reakcijo. Vedno ga opravite, preden začnete uporabljati nov izdelek. Malo izdelka nanesite na notranjost lakta ali – še boljše – za ušesom. Če se na koži pojavi rdečica v roku ene ure, izdelka ne uporabljajte, saj vam očitno ne odgovarja. To je zelo preprosta metoda, ki vam lahko da nekaj smernic za uporabo kozmetike, če pa sumite, da ste na določeno snov alergični, opravite test pri dermatologu.
Alergija na negovalne kozmetične izdelke
Pri alergiji na negovalne kozmetične izdelke so najbolj rizični tisti, ki tvorijo veliko pene, in tisti z dolgim seznamom sestavin. Nekatere sestavine krem in tudi sredstev za čiščenje (mila, peneče kopeli, šamponi) povečujejo tveganje za pojav alergičnih reakcij na koži, še posebej, če je koža občutljiva. Med potencialnimi dražečimi snovmi so parafin, lanolin, določeni akrilati in filtri v sončnih kremah (benzofenon) ter določeni konzervansi, kot je katon, če so v prevelikih količinah. Če ste nagnjeni k alergičnim reakcijam, se lahko pojavijo tudi kot posledica stika kože z barvili in nekaterimi površinsko aktivnimi snovmi (tenzidi, ki ustvarjajo peno). Izbirajte sredstva za umivanje in čiščenje, ki ne vsebujejo tenzidov ali pa vsebujejo njihovo minimalno količino.
Da bi se izognili alergiji na kremo za obraz ali na kateri drug kozmetični izdelek, izberite izdelke, katerih seznam sestavin je čim krajši. Za čiščenje obraza uporabljajte olje, ki obnavlja hidrolipidni sloj kože, kot tudi sredstva, bogata z emolienti, ki kožo mehčajo in vlažijo. Namesto kopanja se tuširajte, saj je koža tako manj izpostavljena kloru. Izogibajte se agresivnim milom za umivanje, prav tako izberite mleko za čiščenje kože in tonik brez alkohola, predvsem pa ne uporabljajte kozmetičnih izdelkov z dodanimi barvili in dišavami.
Alergija na ličila
Zagotovo ste že slišali, da so temnejši odtenki manj prijazni do kože. Tudi pudri in senčila za oči vsebujejo konzervanse, silikonske derivate, sončne filtre in pigmente, ki lahko izzovejo podobne težave kot pri alergiji na negovalne izdelke. Nikelj je še en potencialni alergen, ki je sicer prepovedana sestavina v kozmetičnih izdelkih, vendar pa lahko vstopi v izdelek med procesom proizvodnje in se nato kaže kot alergija na nikelj. Če imate občutljivo kožo ali pogoste alergične reakcije, izberite ličila brez dišav, ki so dermatološko testirana in ne povzročajo alergij, ter naravno kozmetiko, testirano na nikelj. Senčila temnejših odtenkov, še posebej vijoličaste in črne, vsebujejo več pigmentov, ki so v večji koncentraciji možne dražeče snovi, zato je boljše uporabljati svetlejše odtenke ali naravno kozmetiko organskega porekla. Za občutljivo kožo je priporočljiva uporaba kremnih senčil namesto tistih v prahu, ker lahko ta izsušujejo kožo in tako je bolj dovzetna za alergične reakcije.
Alergija na dišave
Večina dišav vsebuje šestindvajset sestavin (umetne ali naravne, kot so olje in alkohol), ki so lahko potencialni alergeni. Proizvajalec jih mora navesti na embalaži samo, če njihov delež presega dovoljeno mejo, kar je več kot 100 ppm (število delcev na milijon) za izdelke, ki se izperejo (mila, šamponi, kremni gel za tuširanje) in 10 ppm za druge izdelke. To pomeni, da ni zagotovila, da se ne more pojaviti alergija na dišave. Podobno kot pri alergiji na negovalne izdelke, tudi nekatere dišave, četudi v majhnih količinah, lahko izzovejo kožne reakcije, ker so nestabilne, ko pridejo v stik s kisikom. V stiku s kožo se lahko spremenijo v potencialne alergene. Najboljše je, da ne menjate pogosto dišave, ki jo uporabljate, in da je ne nanašate na dele telesa, kjer je koža še posebej občutljiva (dekolte, pazduhe, prepona). Ne nanašajte je takoj po kopanju ali tuširanju s toplo vodo – počakajte nekaj minut, ker alkohol povečuje občutljivost tople kože. Če ste vajeni, da se med tuširanjem depilirate, ne nanesite kreme (z vsebovano dišavo) ali dišave takoj po tuširanju. Kot posebej škodljiv se je izkazal alkoholni dezodorant, saj lahko izzove močne alergične reakcije na koži pod pazduho. In še eno opozorilo: nikoli ne nanesite dišave, preden ste izpostavljeni direktnemu izvoru toplote – na primer, preden greste v savno, solarij, pred smučanjem ali sončenjem. UV-žarki spodbujajo pretvorbo neškodljivih dišav v potencialne alergene.