Vsaka grafika je edinstvena kot je prstni odtis





Z včerajšnjim odprtjem pregledne razstave v Galeriji Kocka v Kulturnem centru Janeza Trdine in razglasitvijo nagrajencev se je zaključil 3. likovni natečaj za osnovnošolce, na katerega je v začetku šolskega leta novomeška izpostava Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti z razpisom povabila vse osnovne šole, ki delujejo na območju izpostave. Letošnji natečaj ni imel teme, ampak tehniko umetniška grafika.
Razpis je dovoljeval prav vse oblike grafičnega tiska - visoki, globoki, ploski, ploščinski ali sitotisk, proste roke so udeleženci imeli tudi pri izbiri materiala, s katerim so tiskali, kot tudi materiala, na katerega so tiskali, kot na primer papir, tekstil, pergament, les, kovina … , je pojasnila Klavdija Kotar, vodja novomeške izpostave.
Na razpis so prejeli preko 86 grafičnih del učencev osnovnih šol Bršljin, Brusnice, Dolenjske Toplice, Frana Metelka Škocjan, Grm, Otočec, Toneta Pavčka Mirna Peč in Žužemberk, gostje letošnjega natečaja pa so bili mladi likovniki, ki ustvarjajo v sklopu likovnih delavnic Popotovanje v likovni svet, ki skozi vse leto v organizaciji JSKD potekajo v novomeški in šentjernejski občini.
Prispela dela je pregledala, ocenila in naredila izbor 77 likovnih del za razstavo tričlanska strokovna komisija, ki so jo sestavljali mag. umetnosti Vesna Di Domenico, kustosinja in umetnostna zgodovinarka Jasna Kocuvan Štukelj ter akademski slikar in grafik Gorazd Šimenko. Prvo nagrado za najboljši likovni izdelek je prejela Zoya Aleksandra Bracović iz OŠ Grm, drugo Aleš Krevs iz OŠ Bršljin in tretjo Patricija Može iz OŠ Dolenjske Toplice.
Podelili so tudi štiri posebne nagrade, in sicer Mii Oberč iz OŠ Toneta Pavčka Mirna Peč, Alji Pirc iz OŠ Bršljin, Janu Kastelcu iz OŠ Grm ter Janu Barbu, Anžetu Fartelju, Juretu Bobnarju, Simonu Kovačiču, Mihi Rozmanu in Žanu Povšetu Žagarju iz OŠ Toneta Pavčka Mirna Peč za skupno likovno delo.
Sicer pa so vsi izbrani avtorji, ki razstavljajo, prejeli priznanja za sodelovanje – Lamutovo likovno paleto.
»Prispela likovna dela so dokaz, da se mladi radi spoprimejo tudi z bolj zahtevnimi likovnimi tehnikami. Pred nami se tako razkriva magična moč raznovrstnih grafičnih tehnik, odtisi pa so kot živa utripajoča materija, ki razkriva, kaj čuti, občuti mlad ustvarjalni duh. Vsaka grafika zase je, kot prstni odtis, edinstvena. Zahvala gre vsem likovnim pedagogom, da ste mlade ustvarjalne posameznike prepoznali, jih pri delu usmerjali, da se je njihova likovna nadarjenost prek želje in radovednosti pripojila k teoriji znanja in veščini grafičnega ustvarjanja,« je ob tem poudarila Klavdija Kotar.
Ob razstavi, ki bo v Galeriji Kocka na ogled do 7. junija, je izšel tudi priložnosti katalog z reprodukcijami del.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se