© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

VIDEO: Vinogradništvo na Dolenjskem nekoč in danes


lokalno
Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto Video: Miran Klevišar
14. 11. 2014, 13.45
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

knjiznica_01.jpg
Arhiv Lokalno.si
knjiznica-01
knjiznica_02n.jpg

Martinovanje v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto smo obogatili s strokovnim predavanjem etnologinje Ivice Križ, ki je že dolga leta kustodinja v Dolenjskem muzeju Novo mesto. Obiskovalce je prevzela s svojo preprosto, a slikovito predstavitvijo muzejske dediščine dolenjskega vinogradništva. Sicer pa velja omeniti, da ima tudi Dolenjski muzej Novo mesto na stalni etnološki razstavi Dolenjska in njeni ljudje predstavljeno vinogradništvo, ki je ena značilnih gospodarskih dejavnosti Dolenjske že od srednjega veka dalje.

Stare fotografije in orodje, ki ga danes v hramih in zidanicah skorajda več ne vidimo, so pričarali pravšnjo mero nostalgije, ki je začinila že tako prijeten večer.

Za uvod v martinovo srečanje se imamo zahvaliti Glasbeni šoli Marjana Kozine Novo mesto. Pevec Jakob Gazvoda je ob spremljavi Tatjane Hadl vsem skupaj izvrstno zapel pesem Benjamina Ipavca Oj Rožmarin.

Sicer pa smo Svetega Martina v knjižnici skorajda v celoti posvetili spominom. Spominom, vezanim na vinogradništvo na Dolenjskem. Že drugič v tem letu smo organizirali zbiranje spominov, ki so bili v tokratni akciji vezani na vinogradništvo. K sodelovanju smo povabili vse tiste, ki v zidanici ali v spominu še vedno hranijo starejše vinogradniške pripomočke, delovno orodje, slike, zgodbe, navade ali recepte, ki so kakorkoli povezani z vinogradništvom na Dolenjskem in so starejši od leta 1990.

Bibliotekarka Darja Peperko Golob, vodja Domoznanskega oddelka in posebnih zbirk Boga Komelja v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto, nam je zaupala, da nabor predmetov, ki smo jih zbrali, sicer ni obilen, smo pa uspeli pridobiti v vpogled predmete, ki jih tudi Dolenjski muzej do sedaj še ni imel v svoji zbirki. Ogledali smo si »škarje« (škropilnica) za škropljenje trt s konca 19., začetka 20. stoletja, vinsko diplomo Jožefu Simoniču iz leta 1909 z vinske razstave v Novem mestu, putrh izpred 1. sv. vojne, ki velja za enega najmanjših, majolko iz leta 1867 itd. Vse predmete si lahko ogledate na Kamri, portalu digitalizirane slovenske kulturne dediščine.

Preteklost in sedanjost vinogradništva na Dolenjskem se zelo razlikujeta, na martinovo pa bistvo že od nekdaj ostaja precej podobno. Na ta dan mizo krasita mlado vino in potica. Tudi v knjižnici smo se ob zaključku večera posladkali s številnimi dobrotami ter nazdravili z mladim vinom, ki so ga knjižnici podarili Vinska klet Prus, Vinska klet Bajnof, Ivan Kuljaj, Kartuzija Pleterje in Vina Zajc.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.