Trgatev 2019 - zdravstveno stanje grozdja se iz tedna v teden slabša

##IMAGE-3837486##
KGZ Novo mesto je objavil rezultate 6. vzorčenja dozorevanja grozdja, ki je bilo izvedeno 30. septembra. V nadaljevanju povzemamo njihovo sporočilo in rezultate.
Podatki dozorevanja grozdja (KGZ Novo mesto) >>>
Podatki šestega tedna spremljanja dozorevanja grozdja letnika 2019 kažejo ponovno na zelo upočasnjeno dozorevanje. Vsebnost sladkorja je v povprečju ostala na enaki ravni kot v preteklem tednu, vsebnost skupnih kislin se je v povprečju znižala za cca 1 g/L, pH vrednost se je povišala v povprečju za 0,03 (podatek za Dolenjsko). Zdravstveno stanje grozdja se iz tedna v teden slabša kot posledica poškodb od grozdnega sukača, mrčesa ter relativno visokih temperatur ob visoki vlažnosti (deževje, rosa). Glede na podatke iz zgornje tabele, predvsem pa zaradi slabšega zdravstvenega stanja, svetujemo trgatev sorte modra frankinja. V kolikor zdravstveno stanje grozdja dopušča, svetujemo, da se ob ugodni vremenski napovedi s trgatvijo modre frankinje še počaka, ravno tako s sorto rumeni plavec in žametovka.
Rezultati opravljenih meritev so merodajni za vzorčene vinograde in jih ne smemo vzeti na splošno, zato opozarjamo, da je potrebno v vsakem vinogradu posebej spremljati dozorevanje grozdja (sladkorna stopnja, skupne kisline, predvsem zdravstveno stanje) in določiti optimalni rok trgatve.
S skupnim trganjem kakorkoli prizadetega in zdravega, kakovostnega grozdja se zniža kakovost celotnega pridelka. V ta namen se odstranjuje poškodovano, neobarvano grozdje, uvele, suhe dele grozdja in tudi grozde, ki so poškodovani od bolezni, insektov ali fizioloških motenj.
Pri trgatvi in predelavi poškodovanega in nagnitega grozdja se od vinarja zahteva še posebno odgovornost. Visok nivo higiene, natančno odbiranje poškodovanega ali nagnitega grozdja, hitra predelava, nižje temperature pri predelavi in vrenju, uporaba žvepla, dobro pripravljenega kvasnega nastavka iz vitalnih kvasovk in hrane za kvasovke so dejstva, ki jih je potrebno upoštevati pri predelavi nagnitega in poškodovanega grozdja. V takih primerih svetujemo ostro razsluzenje moštov z dodatkom tudi do 1,4 dl 5-6% raztopine žveplaste kisline na 100 l (70 mg SO2/l) mošta in ustreznih čistil. Primerna je kombinacija kalijevega kazeinata in želatine ali kombinacija bentonita, želatine ter kremenčevega čistila. Ob hujših primerih gnilobe je priporočljiv tudi dodatek aktivnega oglja. Naj ne bo še enkrat odveč opozorilo, da je aktiven kvasni nastavek v tem primeru, kakor tudi sicer, nepogrešljiv in nujen.
Zakonodajna zahteva za minimalni volumenski delež naravnega alkohola za deželno vino PGO je 8,1 % vol (62 °Oe), za kakovostno vino ZGP 8,5 % vol. (64,5 °Oe), vendar mora biti minimalni volumenski delež dejanskega alkohola tako pri deželnem vinu PGO, kakor tudi pri kakovostnem vinu ZGP 8,5 % vol.
Zaradi poškodb po toči in posledično propadanja grozdja je marsikdo primoran iti v trgatev, kljub nedoseganju želene tehnološke zrelosti grozdja. Na KGZS-Zavodu Novo mesto, kot pooblaščeni organizaciji za spremljanje dozorevanja grozdja v vinorodni deželi Posavje, bodo izdali za sorte, ki ne bodo dosegale primerne tehnološke zrelosti, mnenje o obogatitvi mošta ali drozge. Popravek volumenskega deleža naravnega alkohola ne sme preseči 2 % vol. (tudi za vino cviček PTP). Pridelovalec, ki namerava obogatiti več kot 10.000 l pridelka, mora pridobiti individualno mnenje o obogatitvi pri pooblaščeni organizaciji za spremljanje dozorevanja grozdja na osnovi pisne vloge, v kateri navede doseženo sladkorno stopnjo grozdja ob trgatvi, količino mošta, ki jo namerava obogatiti in številko vpisa pridelovalca v Register pridelovalcev grozdja in vina. Pisna vloga se pošlje na naslov Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto, Šmihelska cesta 14, 8000 Novo mesto ali po elektronski pošti na naslov andrej.bajuk@kgzs-zavodnm.si
V primeru pridelave vina cviček PTP svetujemo trgatev sorte žametovka, ko bo ta dosega sladkorno stopnjo nad 68°Oe, kraljevine, kjer ta dosega sladkorno stopnjo nad 70°Oe in modre frankinje ter laškega rizlinga, kjer ti sorti dosegata nad 80°Oe. Vino cviček PTP ima lahko največ 10,0 % vol. dejanskega alkohola (v povprečju največ 74,5 °Oe sladkorja) in minimalno 6 g/L skupnih kislin.
V primeru, ko želi pridelovalec pridelati vino z označbo vrhunsko vino ZGP, mora predhodno pridobiti mnenje pooblaščene organizacije o ustreznosti količine in kakovosti grozdja za pridelavo vrhunskega vina, zlasti glede stopnje naravnega alkohola in zdravstvenega stanja grozdja. V tem primeru mora pridelovalec grozdja, namenjenega za predelavo v vrhunsko vino ZGP najmanj 8 dni pred trgatvijo opraviti predprijavo trgatve, dva dni pred trgatvijo pa tudi prijavo roka trgatve pri pooblaščeni organizaciji. Le-ta nato v dveh dneh po prijavi termina trgatve opravi pregled dozorelosti grozdja v vinogradu, kjer mora biti prisoten tudi pridelovalec ali njegov zastopnik. Omenjeni pregled v vinogradu delno plača pridelovalec v višini 20% stroškov pregleda (na kraju samem), 80 % stroškov pa je sofinancirano s strani Ministrstva za kmetijstvo in okolje.
Grozdje, namenjeno pridelavi v vrhunsko vino, mora ob trgatvi
dosegati najmanj 84°Oe, ob pregledu v vinogradu najmanj 80°Oe. Če
grozdje v vinogradu, ob pregledu ne dosega 80°Oe, pridelovalec ne more
zaprositi za ponovni pregled. Na grozdju, ki je namenjeno za pridelavo
vrhunskega vina posebne kakovosti mora biti prisotna žlahtna gniloba.
Sladkorne stopnje tega grozdja v vinogradu pa morajo biti najmanj:
- pozna trgatev 91°Oe,
- izbor 102°Oe,
- jagodni izbor 127°Oe,
- ledeno vino 127°Oe v moštu in
- suhi jagodni izbor 154°Oe.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se