© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Predavanje o Arheološki dediščini Studenca


lokalno
Predsednica TD Studenec Mojca Osredkar
11. 4. 2014, 10.10
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

nano__nica.jpg
Arhiv Lokalno.si
Nanožnica

Turistično društvo Studenec je na predavanje o arheološki dediščini Studenca, ki je bilo v sredo, 26. 3. 2014, privabilo več kot šestdeset vaščanov KS Studenec. Ponosnim članom TD Studenec in predavatelju dr. Draganu Božiču je bil ves trud, ki smo ga vložili v pripravo predavanja poplačan takoj, ko smo videli do zadnjega kotička napolnjeno dvorano gasilskega doma na Studencu.

Izredni profesor, doktor Dragan Božič, zaposlen na Inštitutu za arheologijo ZRC SAZU, je na pobudo članov društva pripravil izredno zanimivo in poučno predavanje o arheoloških najdbah na območju Dolenjske. Ravno Dolenjska ima v slovenskem prostoru največje število gomilnih grobišč iz obdobja od 8. do 4. stoletja pr.n.št. V uvodu je predstavil publikacije, ki je prinesel s seboj in jih razstavil na vpogled obiskovalcem: Zaklade tisočletij (Ljubljana 1999) in tri publikacije, v katerih so bile predstavljene halštatske najdbe iz okolice Studenca. Z veliko slikovnega gradiva je predstavil številne pomembne predmete s pretežno gomilnih grobišč na Magdalenski gori, Vačah, v Stični, Novem mestu in v Brezjah pri Trebelnem. Z zanimivimi anekdotami je pritegnil pozornost slehernega poslušalca, tudi najmlajše učence nižjih razredov podružnične šole Studenec. Podrobneje pa se je lotil opisa lokacije in predmetov, najdenih v starejšeželeznodobnih gomilah pri Osredku pri Hubajnici (Raguše, 33 gomil) in pri Rovišču (Gomile, 38 gomil) ter o gradišča, ki se nahaja na dvignjeni gozdni kopi, ki ji domačini pravijo Tičnica, Igrišče ali Krvava luža. Na omenjenih grobiščih so izkopavali že konec 19. stoletja pod vodstvom Ferdinanda Schulza, preparatorja Kranjskega deželnega muzeja v Ljubljani. S pomočjo slikovnega gradiva je predstavil različne predmete iz železa (sulične osti, pasne spone, nožiče), bronaste fibule različnih oblik, pester izbor obročastega nakita (bronaste uhane, ovratnice, zapestnice in nanožnice), skledasto čelado, bronaste konice puščic, jantarne in steklene bisere različnih oblik najdene v omenjenih gomilah. Hranita jih Naravoslovni muzej na Dunaju in Narodni muzej Slovenije v Ljubljani.

Ob zaključku svojega predavanja je dr. Dragan Božič Turističnemu društvu podaril dve publikaciji, v katerih sta arheologa Vida Stare in Janez Dular objavila najdbe iz halštatskih gomil blizu Studenca: Arheološki vestnik 13-14, 1962-1963 in Halštatske nekropole Dolenjske (Ljubljana 2003). TD društvo ju je predalo vodji podružnične šole Studenec, gospe Andreji Janc, da bodo na voljo učencem v šolski knjižnici. Člani društva pa smo profesorja in njegovo ženo razveselili s podarjenimi lokalnimi dobrotami in pogostitvijo s cvičkom gostilne Janc.

S predavanjem smo želeli krajanom približati našo bogato in zanimivo zgodovino, zato smo bili tolikšnega odziva krajanov še posebej veseli.

Za zelo prijeten in poučen večer se člani TD Studenec zahvaljujemo predavatelju dr. Draganu Božiču, donatorjem daril in vsem, ki so se predavanja udeležili. Potrudili se bomo, da bomo tudi v prihodnje pripravili predavanja, ki bodo zanimiva krajanom, da se nam bodo z veseljem pridružili.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.