Münchenska varnostna konferenca

Politiki osupli nad govorom ameriškega podpredsednika, odnosi med EU in ZDA napeti

L. T.
15. 2. 2025, 14.54
Posodobljeno: 15. 2. 2025, 16.34
Deli članek:

Spor glede demokracije in svobode govora razburja odnose med ZDA in Evropo. Fajon ga je označila za hladen tuš in klic k prebujenju.

Profimedia
Nemški kancler Olaf Scholz.

Govor ameriškega podpredsednik JD Vancea na Münchenski varnostni konferenci je dodobra razburkal evropsko politiko. Nemški kancler Olaf Scholz ga je kritiziral zaradi njegove podpore skrajno desne Alternative za Nemčijo (AfD). Vztrajal je, da zunanje vmešavanje v nemške parlamentarne volitve, ki bodo 23. februarja, ni dopustno. "Kako se bo naša demokracija nadaljevala, je nekaj, o čemer bomo odločali sami," je poudaril.

Vance je bil v svojem govoru v petek kritičen do evropskih zaveznikov, podvomil je namreč v demokracijo in svobodo izražanja v Evropi. V govoru se je posredno navezal na nemško razpravo o distanciranju od AfD. "Ni prostora za požarne zidove," je še dejal Vance.

Ameriški podpredsednik se je ob robu varnostne konference sestal s kanclersko kandidatko AfD Alice Weidel, medtem ko srečanja s Scholzem ni bilo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Izjave Vancea je kot nesprejemljive zavrnil tudi nemški obrambni minister Boris Pistorius "Podpredsednik ZDA je postavil pod vprašaj demokracijo za vso Evropo," je dejal v nastopu na varnostni konferenci. "Govori o uničenju demokracije. Če sem ga prav razumel, primerja razmere v delih Evrope s tistimi v avtoritarnih regijah," je nadaljeval, ob tem pa poudaril: "To ni sprejemljivo in to ni Evropa in ne demokracija, v kateri živim in za katero se trenutno zavzemam."

Zunanja ministrica Tanja Fajon je govor na X označila za hladen tuš in klic h krepitvi ključni stebrov, ki povezujejo Evropo: odpornost, aktivno državljanstvo, učinkovito komunikacijo in priprave na negotovo prihodnost.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Portal Politico je govoril z 14 udeleženci konference, ki so pod zagotovilom anonimnosti podali iskrene odzive na govor. »To je tako noro in zaskrbljujoče,« je dejal nemški uradnik. »To je bilo čudaško,« je dodal drugi.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je posvaril, da govor ameriškega podpredsednika signalizira konec ameriških zagotovil za Evropo. Kontinent je pozval k ustanovitvi enotne vojske in oblikovanju lastne zunanje politike.

"Pred nekaj dnevi mi je predsednik Trump povedal o pogovoru, ki ga je imel s Putinom. Niti enkrat ni omenil, da Amerika potrebuje Evropo pri pogajalski mizi. To pove veliko," je Zelenski danes dejal v nagovoru na varnostni konferenci.

Moskva: v Münchnu kolektivni pogreb Zahoda

Dopisnica ruske državne televizije Rusija 1 Asja Jemeljanova je iz Münchna poročala, da je bilo "zelo lepo slišati Vanceov močen govor". Pri tem je dodala, da je šlo za "javno bičanje, tega se drugače ne da opisati". Dodala je, da je bilo "zanimivo gledati izraze na obrazih tistih, ki so ga poslušali". Namestnik predsednika sveta Ruske federacije Konstantin Kosačev pa je ocenil, da se je "v Münchnu zgodil kolektivni pogreb Zahoda".