Na ulice belgijskih mest se je danes podalo več deset tisoč protestnikov. Zaradi napovedane reforme pokojninskega sistema so k splošni stavki pozvali sindikati, pri čemer stavkajo predvsem zaposleni v javni upravi in javnem prometu, protestom pa so se pridružili še učitelji, policisti, vojaki, gasilci in pazniki v zaporih. Po podatkih bruseljske policije se je danes samo v Bruslju protestom pridružilo 60.000 ljudi, pri čemer sindikati govorijo o še višji številki.
Pred sedežem desnosredinske stranke frankofonskih liberalcev oziroma reformističnega gibanja (MR), ki je del vladajoče koalicije, je prišlo do spopadov s policijo, ki je proti protestnikom uporabila solzivec in vodni top. Do podobnih spopadov naj bi prišlo tudi pred sedeži drugih koalicijskih strank.
Na bruseljskem letališču je bilo zaradi protestov danes odpovedanih 430 letov, pri čemer gre pričakovati, da se bodo v naslednjih dneh nadaljevale težave v javnem prometu. Na bruseljskem letališču so sicer navedli, da bodo motnje v prometu trajale le en dan. Zaradi stavke se obetajo tudi težave na področju poštnih storitev.
Kot opozarjajo sindikati, bodo v skladu z načrtovano pokojninsko reformo nagrajeni tisti, ki presežejo zakonsko določeno delovno dobo 35 let, medtem ko bodo tisti, ki se upokojijo predčasno, kaznovani. Hkrati naj bi bil nov sistem manj ugoden za tiste z nižjimi prihodki.
![petrol, zaposlitev, delo](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2025/02/12/40d18b02dcb1a0e4d19ebfe5fbe2c007/67ad997bbde28/40d18b02dcb1a0e4d19ebfe5fbe2c007.jpeg)
Zanimivosti
Petrolov učni center: Ko se novi prodajalci učijo od najboljših
V Belgiji je od 3. februarja na oblasti nova desnosredinska vlada, ki so jo uspeli sestaviti skoraj osem mesecev po parlamentarnih volitvah. Kot premier je prisegel vodja flamske desne stranke N-VA Bart De Wever. Gre za koalicijo petih strank, v kateri so še frankofonski liberalci (MR), Zavzeti (Les Engages), flamski krščanski demokrati (CD&V) in socialdemokratska flamska stranka Vooruit.