Umetna inteligenca

Spopad tehnoloških velikanov: Musk kupuje OpenAI

S.R.
11. 2. 2025, 07.52
Posodobljeno: 11. 2. 2025, 08.19
Deli članek:

Čez lužo se nadaljuje dvoboj med najbogatejšim Zemljanom Elonom Muskom in Samom Altmanom, ustanoviteljem družbe OpenAI, ki je v svet ponesla najbolj znanega klepetalnega robota ChatGPT.

Profimedia
Sam Altman in Elon Musk sta v sporu že od leta 2018, ko je Musk zapustil OpenAI.

Elon Musk, med drugim ustanovitelj Tesle in podjetja SpaceX, lastnik družbenega omreža X ter trenutno pribočnik Donalda Trumpa v njegovi administraciji, namreč steguje roke po Altmanovemu podjetju OpenAI. V resnici gre za raziskovalni laboratorij, s katerim upravlja neprofitna organizacija Open AI Inc., Musk pa je skupaj s skupino vlagateljev v zadnjih dnevih zanjo domnevno ponudil osupljivih 97,4 milijarde dolarjev (94,5 milijarde evrov). Vest o ponudbi je v ponedeljek potrdil odvetnik Muskovega konzorcija Marc Toberoff.

»Čas je, da OpenAI znova postane odprtokodna in na varnost osredotočena pozitivna sila, kot je nekoč že bil,« je Muskove besede sporočil Toberoff. »Poskrbeli bomo, da se bo to zgodilo,« je še poudaril.

Altman je domnevno ponudbo hitro zavrnil na omrežju X, nekdanjem Twitterju. »Ne hvala, če želite, pa lahko kupimo Twitter za 9,74 milijarde evrov,« je Altman odvrnil Musku. Slednji se je odzval z besedo »prevarant.«

telefon, mobitel, honor, honor-magic7-lite, trpeznost, vzdrzljivost, baterija, poskodovan-telefon

Zanimivosti

Kako vzdržljive so naše najljubše naprave?

Star spor

Napeti odnosi med Muskom in Altmanom imajo dolgo brado. Musk je namreč eden od soustanoviteljev OpenAI, a je leta 2018 podjetje zapustil. Od takrat Altmana naziva z vzdevkom »prevarantski Sam.«

Zaradi spora se pojavljajo tudi trenja znotraj Trumpove administracije, saj je OpenAI delni vlagatelj v kar 500 milijard dolarjev težki pobudi za spodbujanje umetne inteligence, v okviru katere nameravajo v ZDA zgraditi številne podatkovne centre. Trump je pobudo označil za »zgodovinsko,« medtem ko Musk trdi, da vlagatelji »v resnici nimajo toliko denarja.«

Sicer pa si Altman domnevno želi organizacijo OpenAI preoblikovati v zasebno podjetje, kar bi lahko storil tako, da bi pridobitni del organizacije po pošteni ceni odkupil preostali, nepridobitni del. To mu zdaj otežuje Muskovo vmešavanje, saj bi se lahko zaradi nespodobne ponudbe dvignila vrednost neprofitnega dela družbe.

Zanimivosti

trgovina, nakup, živila, cene
Visoke cene

Da bi privarčevali, ne nasedajte zvitim trikom trgovcev

Marles za koncept FRESH prejel German Design Award 2025
Zanimivosti

Inovacija, ki raste iz tradicije: Marles in Mertelj Vrabič Arhitekti prejeli prestižno nagrado German Design Award

leska, cvetovi
Na vrtu

Ponekod že cveti znanilka pomladi in prvih alergij

varna uporaba interneta (2)
Vsakodnevna nevarnost

Veste, kako ogrožen je vaš otrok na spletu?

Krompirjev golaž s hrenovko
V kuhinji

Recepti za priljubljene jedi na žlico, ki vedno uspejo

hujšanje, kilogrami, dieta
Za vitko linijo

Enodnevni super shujševalni program dela čudeže