V Parizu danes poteka drugi dan dvodnevnega akcijskega vrha o umetni inteligenci, ki se ga udeležuje veliko število pomembnežev iz največjih tehnoloških podjetij in politikov iz kar 80 držav.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je včeraj prisotne, zlasti tiste iz tehnološkega sektorja, med drugim pozval, naj za svoje posle raje izberejo Evropo. Ker je umetna inteligenca energijsko zelo potratna, je Francija s svojo »čisto energijo« pravi naslov za investicije. Francija namreč večino svoje energije proizvede z jedrskimi elektrarnami. »Na drugi strani oceana imam dobrega prijatelja, ki pravi 'vrtaj, bejbi vrtaj.' Tukaj ni treba vrtati. Tukaj velja 'vklopi, bejbi, vklopi'«.
Bo tudi EU razrahljala pravila?
A je klub perečem vprašanju varnosti umetne inteligence, ki bi moralo biti v ospredju vrha, Macron številne presenetil z napovedjo, da bo Evropa odpravila nekatere regulativne prepreke, da bi se umetna inteligenca tudi tukaj lažje razcvetela. Poenostavitev pravil na tem področju, da bo s tem poslovno okolje bolj prijazno za tehnološka podjetja, je potrdila tudi komisarka za tehnološko suverenost, varnost in demokracijo Henna Virkkunen.
»Poenostavili bomo. Jasno je, da se moramo ponovno sinhronizirati s preostalim svetom,« je poudaril Macron, ki je ob tem opomnil, da je uspela Francija po požaru v rekordnem času obnoviti katedralo Notre-Dame. Ta pristop bodo po njegovih besedah uporabili tudi pri gradnji podatkovnih centrov, ki jih načrtujejo po vsej državi, pa tudi pri izdaji dovoljenj.
![Butan plin piknik 2022-119](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2023/03/21/af62060f8e5fc7e43aa7c5071ab76c07/67a1f7cccc556/af62060f8e5fc7e43aa7c5071ab76c07.jpeg)
Zanimivosti
Zelena jeklenka vedno nagrajuje
K temu, da mora EU omiliti svojo zakonodajo na tem področju, so pozivali tudi drugi pomembni igralci v svetu tehnologije. Izvršni direktor Googla Sundar Pichai je denimo dejal, da je od te tehnologije »odvisna evropska produktivnost.«
Komisarka Virkkunen je pozneje za Reuters dejala, da so razumeli sporočilo. »Z industrijo se strinjam glede dejstva, da moramo zdaj pogledati tudi naša pravila, da imamo preveč zapleteno zakonodajo. Zmanjšali bomo birokracijo in administrativno breme za našo industrijo.«
Ob tem velja spomniti, da so evropski poslanci lani sprejeli akt o umetni inteligenci (AI Act), ki predstavlja prvi regulativni okvir za umetno inteligenco na svetu.
150 milijard evrov
Včeraj so na vrhu predstavili tudi pobudo za pospeševanje razvoja in uporabe umetne inteligence, s katero želijo okrepiti položaj Evrope na tem področju. Cilj pobude z nazivom EU AI Champions Initiative je po poročanju STA vključiti uporabno umetno inteligenco v evropsko industrijsko bazo za povečanje produktivnosti, odpornosti in gospodarske suverenosti, zlasti v ključnih sektorjih, kot so proizvodnja, energetika in obramba.
Za projekte, povezane z umetno inteligenco v Evropi, bo v naslednjih petih letih več kot 20 večjih mednarodnih vlagateljev namenilo skupaj 150 milijard evrov.