Gre za enega pomembnejših dogodkov za perspektivo razvoja umetne inteligence v Evropski uniji, ki na tem področju že leta caplja daleč za ZDA. Kot se je nedavno izkazalo ob razgrnitvi Deepseeka, pa tudi za Kitajsko.
»Vrh bo priložnost za izmenjavo najboljših praks, krepitev mednarodnega sodelovanja in oblikovanje smernic za prihodnji razvoj umetne inteligence, ki bo temeljil na inovacijah, zaupanju in spoštovanju demokratičnih vrednot,« so zapisali na ministrstvu za digitalno preobrazbo.
Veliki vložki
V senci dvodnevnega vrha si medtem roke manejo Francozi. V soboto je namreč kanadski sklad Brookfield naznanil kar 20 milijard evrov težko finančno injekcijo, s pomočjo katere bodo v Franciji do leta 2030 zgradili več podatkovnih centrov. Tudi evropske države namreč zaradi primata, ki ga imata na tem področju ZDA in Kitajska, mrzlično gradijo infrastrukturo za hranjenje ogromne količine podatkov, potrebnih za usposabljanje jezikovnih modelov umetne inteligence. Francozi v tem sklopu načrtujejo tudi »mega projekt« v mestu Cambrai, ki naj bi služil kot glavno vozlišče njihovih prizadevanj na področju umetne inteligence. Iz urada francoskega predsednika Emmanuela Macrona so že v četrtek naznanili tudi, da bodo v izgradnjo podatkovnega centra v Franciji od 30 do 50 milijonov evrov vložili tudi Združeni arabski emirati. Zgradili naj bi »največji kampus za umetno inteligenco v Evropi,« a natančna lokacija še ni znana.
A so te številke zanemarljive proti tistim, s katerimi se hvali Donald Trump. V njegovi administraciji so namreč napovedali kar 500 milijard dolarjev (484 milijard evrov) težak načrt investicij v infrastrukturo, namenjeno razvoju umetne inteligence. Vodilna vloga bo v rokah podjetja OpenAI, ki je postregla že z najbolj znanim klepetalnim robotom ChatGPT.
![gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna](http://cdn.kme.si/public/images-cache/150x150/2024/11/05/284422891bfcb6c2e673d092ea43038a/672b2991bb789/284422891bfcb6c2e673d092ea43038a.jpeg)
Gospodarstvo
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Umetna inteligenca ne more biti divji zahod
Vrha v Parizu se bo sicer udeležil tudi ameriški podpredsednik JD Vance, kar bo njegova prva pot izven ZDA po nastopu položaja. Prisotni bodo tudi Kitajci, saj je kitajski predsednik Ši Džinping napovedal, da bo v Pariz poslal svojega posebnega odposlanca. Udeležbo so potrdili še številni veljaki iz svetovnih tehnoloških velikanov, kot so izvršni direktor Googla Sundar Pichai, izvršni direktor OpenAI Sam Altman in predsednik Microsofta Brad Smith. Prisotni bodo raziskovalci in drugi pomembni politiki iz 80 držav. Glavna tema vrha je sicer vprašanje, kako izrabljati potencial, ki ga nudi umetna inteligenca, da bi imelo to koristi za vse človeštvo, ob tem pa poskrbeti za varnost, saj tehnologija prinaša tudi številna tveganja.
»Vrh prihaja v času, ko se v mednarodni konkurenci v ospredje poskušajo prebiti številni. Gre za postavitev pravil igre. Umetna inteligenca ne more biti divji zahod,« je poudaril Macron. Organizatorji bodo tako poskušali države prepričati v podpis skupne politične izjave, s katero bi se zavezali k bolj etični, demokratični in okoljsko trajnostni umetni inteligenci. Mnogi sicer dvomijo, da bo kaj takega pripravljena podpisati Trumpova administracija.
Na vrhu bo svoje dosežke na področju umetne inteligence predstavila tudi Slovenija.