madžarska

Orbán v primežu inflacije in nizke rodnosti: Predvolilne ankete nenaklonjene Fideszu

L. T.
5. 2. 2025, 18.22
Posodobljeno: 5. 2. 2025, 19.31
Deli članek:

Orbán se sooča z gospodarskimi izzivi, inflacijo, nizko rodnostjo in slabimi napovedmi predvolilnih anket. Prvič po letu 2010 mu preti, da bo izgubil volitve.

Profimedia
Arhitekt nove skrajno desne stranke v Evropskem parlamentu je madžarski premier Viktor Orban

Madžarski premier Viktor Orbán upa, da bo močno gospodarstvo njegovi stranki Fidesz pomagalo do nove volilne zmage leta 2026, vendar se sooča z izzivi zaradi ponovnega naraščanja inflacije, zmanjšanega ekonomskega optimizma gospodinjstev in celo upada rodnosti, ki si jo tako želi povečati, poroča Reuters.

Prejšnji teden je centralna banka opozorila na povečana inflacijska tveganja, kar je nova slaba novica za dolgoletnega predsednika vlade, ki se sooča tudi z grožnjo morebitnih ameriških carin, ki bi lahko prizadele izvozno naravnano gospodarstvo države.

Madžarska je doživela najhujši inflacijski skok v Evropski uniji po ruski invaziji na Ukrajino februarja 2022, cene pa še vedno predstavljajo veliko skrb za gospodinjstva.

"Madžari niso doživeli takšnega padca življenjskega standarda, odkar je Fidesz prišel na oblast (leta 2010)," pravi politični ekonomist z univerze Aston Balázs Szent-Iványi, ki se osredotoča na Srednjo Evropo.

Januarska raziskava EU je pokazala, da so potrošniki bolj pesimistični glede svojih gospodarskih obetov kot pred letom dni, medtem ko skoraj štirje od desetih Madžarov pričakujejo, da se bo njihov finančni položaj poslabšal, kažejo podatki zavarovalnice Generali.

"Visoka inflacija v letih 2022 in 2023 je pustila posledice, saj so številna gospodinjstva doživela padec realnih dohodkov," je za agencijo povedal Szent-Iványi in dodal, da bi lahko Orbánova stranka še vedno izkoristila svoj medijski aparat za oblikovanje javnega diskurza v svojo korist pred volitvami.

Orbán je pred zadnjimi volitvami leta 2022 sprožil 5,14 milijarde evrov vredno državno potrošnjo, kar mu je prineslo novo prepričljivo zmago, a hkrati podžgalo inflacijo.

Nobeden od 12 ekonomistov, ki so sodelovali v januarski anketi Reutersa, ne pričakuje, da bo madžarsko gospodarstvo doseglo 3,4-odstotno rast, kot jo je Orbán načrtoval v letošnjem proračunu. Erste Bank, ki je lani najnatančneje napovedala madžarske gospodarske kazalnike, pričakuje rast v višini dveh odstotkov.

Evropska komisija napoveduje rast v višini 1,8 odstotka, kar je sicer impresivno v primerjavi s stagnacijo, s katero se soočajo nekatere vlade evroobmočja, vendar bi to pomenilo najšibkejše triletno obdobje pred nacionalnimi volitvami v Orbánovih 15 letih vladanja.

Orbán namerava v drugi polovici leta in nato še v letu 2026 povečati prejemke gospodinjstev, vendar je kljub temu, da ima njegova vlada po lastnih besedah najradodarnejši sistem družinskih ugodnosti v Evropi, madžarska rodnost padla na najnižjo raven v več kot desetletju.

gen-i, elektrika, električna-energija, sončna-elektrarna

Njena.si

Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba

Nekatere ankete kažejo, da je nova sredinsko-desna stranka Tisza, ki jo vodi Péter Magyar, prehitela Fidesz.

Analitik za vzhodno Evropo pri Capital Economics Nicholas Farr, je ocenil, da to pomeni "resnično možnost", da Orbán prvič po letu 2010 izgubi volitve.

Ker se obeta tesna volilna bitka, bo Orbán do konca leta storil vse, da okrepi gospodarstvo, hkrati pa izkoristil svojo prevlado v medijih in državnih institucijah, je za Reuters povedal direktor za Evropo pri Eurasia Group Mujtaba Rahman.

"Njegov komunikacijski aparat je odličen pri prepričevanju njegovih volivcev, da se bodo stvari izboljšale," je poudaril.

Orbán računa na gospodarski zagon s subvencijami za nakup in obnovo domov, večjimi davčnimi ugodnostmi za družine, finančnimi injekcijami za mala podjetja ter povišanji plač in pokojnin.

Obsežna predvolilna darila so mu pomagala do lahke zmage leta 2022, vendar bi zaradi forinta, ki je blizu dvoletnega minimuma proti evru, in proračunskega primanjkljaja, ki presega standarde EU, podobno potratna državna potrošnja zdaj lahko sprožila negativen odziv trga.

Bonitetne agencije so namreč opozorile, da bi lahko Madžarski znižale bonitetno oceno, če bi bil državni proračun manj uravnotežen od pričakovanj.

"Veliko tveganje je proračun ob koncu leta in želja po predvolilnih darilih, kar bi lahko vodilo v oslabitev forinta, kar bi nato vplivalo na rast cen uvoženega blaga," pravi Rahman.

Raziskava, ki jo je konec novembra izvedel think tank Policy Solutions, je pokazala, da so Madžari najbolj zaskrbljeni zaradi svojih plač, ki so med najnižjimi v EU, čeprav so cene hrane dosegle povprečne ravni EU.

"Ključno vprašanje bo, ali Madžari čutijo, da si lahko za svoj dohodek privoščijo več glede na ravni cen, ki so se oblikovale v zadnjih letih," meni direktor Policy Solutions András Bíró-Nagy.