Musk, ki ga je Trump postavil na čelo novoustanovljenega urada za vladno učinkovitost (Doge), v zadnjih dnevih z medvedjo taco lomasti po ameriških ministrstvih, zlasti ministrstvu za finance. Muskova glavna naloga je namreč čim bolj oklestiti ameriški državni aparat in znižati državne stroške, a glede na dogajanje mnogi dvomijo, ali so to njegovi resnični načrti. V zadnjih dnevih mu je uspelo prevzeti nadzor nad plačilnim sistemom ameriškega ministrstva za finance, ki na leto izvede finančne transakcije v vrednosti več tisoč milijard dolarjev.
Kot poroča STA, finančno ministrstvo prek svojega sistema opravlja plačila za programe pod okriljem zvezne vlade, med drugim izplača 6000 milijard dolarjev letno za zvezne pokojnine in zdravstveno varstvo, plače uslužbencem zvezne vlade in drugo. Uslužbenci finančnega ministrstva so se prejšnji teden še upirali Muskovemu dostopu, vendar jim ni uspelo, potem ko je posredoval novi finančni minister Trumpove vlade Scott Bessent.
Trump je glede Muskovih potez danes poudaril, da ima milijarder nalogo znižati stroške ameriške vlade in da počne stvari, za katere ima dovoljenje. Ob tem je Trump dejal, da pa Musku ne bodo dovolili vstopa tja, kjer obstaja možnost konflikta.
Pod vprašajem milijarde dolarjev pomoči
Musk sicer trenutno največ pozornosti posveča ameriški agenciji za mednarodno pomoč (Usaid), ki jo nameravajo povsem odrezati. Agencija po svetu financira številne humanitarne in druge projekte v vrednosti več deset milijard dolarjev na leto. »Ni je mogoče več popraviti,« je glede agencije danes dejal Musk in dodal, da se Trump strinja, da jo je treba zapreti. Večini zaposlenih na agenciji so danes odredili delo od doma in jim onemogočili prihod na delovna mesta. Musk je zoper agencijo izstrelil nekaj ostrih obtožb, večinoma brez da bi jih podkrepil z dokazi, zato se porajajo dvomi v njegove resnične namene oziroma ali gre resnično za nižanje stroškov, ali pa so Muskovo gonilo v resnici njegovi politični nazori.
Njena.si
Prvi koraki v samostojno življenje: Kako zavarovati svoje stanovanje?
Nadzor nad agencijo je medtem že prevzelo zunanje ministrstvo, ki ga vodi Marco Rubio. Slednji je potrdil, da je postal vršilec dolžnosti direktorja agencije, za katero je Trump v nedeljo dejal, da jo vodi »skupina radikalnih norcev.« Rubio je danes dejal, da je agencija »povsem neodzivna,« osebje pa je obtožil, da ne želi odgovarjati »na preprosta vprašanja« o programih pomoči. Rubio je sicer poudaril, da se bodo nekatere dejavnosti agencije nadaljevale tudi pod njegovim vodstvom, tako zaenkrat ni jasno, katere vse projekte po svetu bodo odrezali.
Pred sedežem agencije danes že potekajo protesti, na čelu katerih so številni demokratski poslanci. Ti opozarjajo, da so poteze Muska in Trumpove administracije nezakonite.
Dostop do občutljivih podatkov
Ob tem je Musk v zadnjem tednu svoje ljudi namestil po ministrstvih, kjer so že prevzeli dostop do občutljivih podatkov o plačah in socialnih transferjih, do katerih so imeli doslej dostop le posebej pooblaščeni uslužbenci, ali pa to še poskušajo. Demokratska senatorka Elizabeth Warren iz Massachusettsa je ministru Bessentu poslala pismo, v katerem izraža zaskrbljenost nad dejstvom, da imajo politični operativci dostop do ključnih podatkov, kar po njenih besedah predstavlja sistemsko nevarnost gospodarstvu, še poroča STA.
»Zaskrbljena sem, ker se zdi, da ste kot zelo občutljiv sistem, odgovoren za zasebne podatke milijonov Američanov, in ključno funkcijo vlade predali neizvoljenemu milijarderju in neznanemu številu njegovih nekvalificiranih pajdašev,« je zapisala senatorka.