Učenec je glede najdbe takoj obvestil ravnateljico, ta pa policijo. "Sveženj bankovcev je bil postavljen v majhno vdolbino v škatli za rože in rahlo prekrit z zemljo," je povedal tiskovni predstavnik policije Christoph Gilles. "Naši kolegi so zavarovali zapiske in jih sprva hranili na policijski postaji," je dejal Gilles.
Ni znano, kako je denar pristal v vrtu, prav tako ni znano, komu pripada. "Lahko domnevamo, da gre za nezakonite posle. Ne zdi se, da bi kdo po naključju izgubil gotovino. Vendar pa je njen izvor zgolj predmet špekulacij," pravi tiskovni predstavnik policije.
Po njegovih besedah je preiskava zaključena, denar pa so predali mestu Köln. Sedaj je pristojnost v rokah mestnega urada za izgubljene in najdene predmete. "Denar se ne hrani neposredno v uradu, ampak se takoj po prejemu nakaže na skrbniški račun," pojasnjuje tiskovni predstavnik mesta, Robert Baumanns.
Njena.si
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Mesto je dolžno šest mesecev hraniti denar in čakati, ali se bo oglasil zakoniti lastnik. Toda kako bi ta dokazal, da so bankovci njegovi? "To bi bilo v vsakem primeru temeljito preverjeno," pravi mestni predstavnik. Jasno pa je, da bi tudi pošteni najditelj nekaj dobil.
Koliko denarja pripada dečku?
Če se najde pravi lastnik, bi imel deček pravico do zakonske odškodnine za najditelje. Najdeni predmeti ali gotovina v vrednosti več kot 10 evrov se morajo glede na nemško zakonodajo prijaviti pristojnemu organu in predati. Najditelj ima pravico do odškodnine v višini pet odstotkov do vrednosti 500 evrov, in tri odstotke za vrednosti nad tem zneskom. Za 15.000 evrov bi to znašalo 450 evrov. Če lastnika ni mogoče ugotoviti v šestih mesecih, lahko najditelj obdrži najdeni denar. Če se denar najde v javnem prevozu ali v državnih uradih, veljajo drugačna pravila.