Kot je v soboto na svojem družbenem omrežju Truth Social sporočil Trump, se je venezuelska vlada strinjala, da bo sprejela nazaj vse venezuelske državljane, ki so nezakonito vstopili v ZDA in bili tam aretirani, vključno s člani kriminalnih združb.
Trump je ob tem pozdravil vrnitev v ZDA Američanov, ki so bili pred tem pridržani v Venezueli.
Trump v Venezuelo poslal posebnega odposlanca
V Venezuelo je poslal posebnega odposlanca Richarda Grenella, ki se je v Caracasu srečal s predsednikom Nicolasom Madurom, nato pa se z izpuščenimi Američani v petek vrnil v domovino. Razlog za pridržanje šesterice v Venezueli sprva ni bil znan.
Gospodarstvo
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Maduro je o pogovorih z ameriško stranjo dejal, da "obstajajo vprašanja, o katerih smo dosegli začetno soglasje", podrobnosti pa ni razkril. Napovedal je "nov začetek" v odnosih z ZDA, "v katerem bo popravljeno vse, kar bo treba popraviti".
Do obiska ameriškega odposlanca v Venezueli je prišlo manj kot mesec dni po tistem, ko je Maduro prisegel za svoj tretji predsedniški položaj kljub nasprotovanju opozicije, ki oporeka njegovi zmagi na volitvah julija lani. Te so zaznamovale obtožbe o goljufijah, protesti po vsej državi in mednarodne kritike.
ZDA zavračajo trditve Madura o zmagi na predsedniških volitvah in so pod nekdanjim predsednikom Joejem Bidnom skupaj s Kanado, Veliko Britanijo in EU uvedle sankcije proti visokim uradnikom te južnoameriške države.
Venezuelski državni tožilec Tarek William Saab je v televizijskem intervjuju menil, da Grenellov obisk formalno pomeni, da ameriška vlada priznava Madura za predsednika Venezuele. Nekdanji ameriški državni sekretar Mike Pompeo pa je na televiziji Fox News izrazil upanje, da ni prišlo do popuščanja venezuelski vladi, še poroča dpa.
Venezuela ima največje znane zaloge nafte na svetu, vendar je proizvodnja omejena, država pa je pod strogimi sankcijami. Bruto domači proizvod države (BDP) je v desetletju pod Madurovo oblastjo upadel za 80 odstotkov, zaradi gospodarske in politične krize pa je državo zapustilo skoraj osem milijonov ljudi.