Trump, ki je v ponedeljek znova prisegel kot ameriški predsednik, se je udeležencem na Svetovnem gospodarskem forumu iz Bele hiše javil prek video povezave. Ko se je na ekranu pojavil njegov obraz, je bilo med delom prisotnih slišati bučen aplavz. Trump je nato med drugim slavnostno naštel celoten nabor izvršnih ukazov, ki jih je podpisal v prvih dneh vladavine, pri čemer je poudaril, da so mu Američani podelili »ogromen mandat« za uvajanje sprememb v ZDA.
Kot je Trumpu v navadi, je nato pomahal s korenčkom in palico. Udeležence je pozval, naj svoje proizvodnje preselijo v ZDA, saj da jih bodo tam čakali nizki davki, »med najnižjimi na svetu.« V nasprotnem primeru jih čakajo carine. »Če izdelkov ne boste izdelovali v ZDA, kar je vaša pravica, potem boste preprosto morali plačevati carine, različne višine, a carine, ki bodo na stotine milijard dolarjev in celo bilijonov dolarjev usmerile v našo blagajno, da se pod Trumpovo administracijo okrepi naše gospodarstvo in zniža naš dolg,« je poudaril Trump. Pozabil je sicer omeniti, da neposredno breme carin v največji meri pade na pleča dobaviteljev in posledično končnih potrošnikov.
Trump je najostrejšo kritiko prihranil za tradicionalne zaveznike Kanado in Evropsko unijo, ki jima je posebej zagrozil s carinami. Tako EU kot Kanado je znova obtožil, da s svojimi uvoznimi politikami prispevata k primanjkljaju v blagovni menjavi, ki ga v trgovini z obema »zaveznicama« beležijo Združene države.
Trump je naznanil še, da si želi znižati svetovne cene nafte in tudi obrestne mere. »Zahteval bom, da se obrestne mere nemudoma znižajo. Enako bi se morale nižati po vsem svetu.« »Prav tako bom od Savdske Arabije in OPEC (op. p. Organizacija držav izvoznic nafte) zahteval, da znižajo cene nafte.« Ob tem je obljubil, da bo v ZDA inflacijo znižal s kombinacijo carin, deregulacije in znižanja davkov. Po njegovih besedah bodo ZDA postale središče za umetno inteligenco, kriptovalute in fosilna goriva. »ZDA imajo največjo količino nafte in plina na svetu, mi ju bomo uporabili. To ne bo zgolj znižalo cen praktično vsega blaga in storitev, s tem bodo ZDA postale proizvodna velesila.«
Med veljaki, ki so bili med Trumpovim govorom prisotni na odru, so bili med drugim prisotni izvršni direktor največje ameriške banke Bank of America Brian Moynihan, izvršni direktor ameriškega investicijskega sklada Blackstone Group Stephen Schwarzman in seveda ustanovitelj Svetovnega gospodarskega foruma Klaus Schwab.