"Uvoz goveda, prašičev in ovc iz Nemčije je zdaj prepovedan, da zaščitimo kmete in njihovo preživetje," je sporočila britanska vlada. Dodala je, da bo na seznam dodala tudi druge države, če se bo bolezen širila, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
V petek so okužbo odkrili pri treh poginulih vodnih bivolih v nemški zvezni deželi Brandenburg, kar je bil prvi zabeleženi primer te bolezni v Nemčiji po letu 1988. Da bi zajezile izbruh bolezni, so oblasti v ponedeljek odredile nove usmrtitve živine.
Kot navaja AFP, na Otoku trenutno ni primerov te bolezni, so pa leta 2001 zaradi izbruha slinavke in parkljevke zaklali približno 10 milijonov živali, kar je gospodarstvo stalo približno osem milijard funtov (9,5 milijarde evrov).
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Britanska vlada je tako danes rejce pozvala, naj bodo pozorni na klinične znake slinavke in parkljevke. Simptomi vključujejo vročino ter mehurje v ustih in ob kopitu.
Zelo nalezljiva bolezen
Slinavka in parkljevka je akutna, zelo nalezljiva virusna vezikularna bolezen parkljarjev, predvsem goveda, ovac, koz, prašičev in tudi nekaterih vrst divjadi, predvsem jelenjadi, srnjadi in divjih prašičev, je navedeno v slovenskem načrtu ukrepov ob pojavu te bolezni.
V Sloveniji je bila slinavka in parkljevka, ki jo uvrščajo med najbolj nalezljive bolezni živali, po podatkih Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin nazadnje ugotovljena leta 1968.