Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Ideja za izlet
Čas branja 2 min.

Burano: Enodnevni izlet na otok poln barv, zgodovine in umetnosti


Tina Lucu/Revija Liza Maja
13. 5. 2025, 11.15
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Burano vas očara z barvitimi hišami in dolgoletno tradicijo čipkarstva. Preživite dan na tem otočku in uživajte v čajnih specialitetah in zgodovinskih umetninah!

otok Burano
Profimedia
Burano je najbolj barvit otok v Benetkah!

Otok danes slovi po vodnih kanalih s čudovito živo pobarvanimi hišami, ki so izjemno barvno usklajene, ter po čipkarstvu, ki ima dolgo tradicijo. Burano je tako za turista zelo neutrudljiv otok, kjer se lahko samo s sladoledom v roki sprehodiš čez mesto in uživaš v barvah.

Otok ima pestro zgodovino, saj je poseljen od rimskih časov dalje. Prvi znani prebivalci otoka so se preselili iz nekdanjega bližnjega obalnega mesta Altinum, ki so ga zapustili iz strahu pred Huni leta 452. Obstaja več tez, kako je otok dobil ime, po eni verziji ime prihaja iz besede boreana, kot so se imenovala ena od vrat mesta Altinum.

otok Burano
Profimedia
Zakaj so hiše tako pisane? Legenda pravi, da so jih ribiči pobarvali, da bi v meglenih jutrih lažje našli svojo pot domov.

Čeprav se Burano šteje za otok, je v resnici skupina štirih otočkov, saj je ozemlje pretrgano s kanali. Arheologi menijo celo, da je vsa površina nastala umetno. Sprva so prvotni prebivalci zgradili več bivališč na koleh, ki so se s časom združila. Prostor med zgradbami naj bi napolnili z nanosom materiala, v glavnem močvirskega blata, izkopanega pri ustvarjanju plovnih kanalov.

Preberite tudi:

Znamenite čipke in šola čipkarstva

Burano je prepoznavnost in pomembnost v beneški laguni doživel pozno, šele v 16. stoletju, ko so domačinke razvile izdelavo čipk z iglami. Tehnologijo izdelave čipk so Benečani pripeljali s Cipra in kmalu začeli izvažati svojo čipko v druge, predvsem zahodnoevropske države, kjer je bila zelo cenjena. Buranska čipka se je odlično prodajala do 18. stoletja, ko je sledil propad obrtništva zaradi industrializacije. Čipkarstvo so obnovili leta 1872, ko so na otoku Burano odprli šolo čipkarstva.

čipke, otok Burano
Profimedia
Vloga otoka Burano je zrasla v 16. stoletju, ko so ženske razvile proizvodnjo čipk s iglami. Čipke so prodajali po vsej Evropi do 18. stoletja, ko je interes zamrl.

Za vsak okus nekaj

Na otoku je veliko majhnih ličnih trgovin, ki prodajajo izdelke iz čipke. Okrepčate se lahko v trattoriah ali gostilnah, kjer je glavna specialiteta rižota, skuhana iz bistre juhe, v kateri so se kuhale majhne ribice, neprimerne za prodajo.

Ogledate si lahko muzej čipk - Museo del Merletto, kjer se seznanite z zgodovinskim razvojem čipke in različnimi tehnikami izdelave. Cerkev San Martino z nekoliko nagnjenim zvonikom hrani umetnine slavnega slikarja Giambattista Tiepola.

Do Burana, na katerem živi 2777 prebivalcev, se pripeljete z beneškim vodnim avtobusom, imenovanim vaporetto. Od Benetk pri železniški postaji do Burana boste potovali z nekaj vmesnimi postanki približno 45 minut.

Svoje vozilo lahko pustite tudi na rtu Lido di Jesolo v kraju Punta Sabioni. Od tam do Burana je po vodi približno 25 minut. Cena vaporetta z vmesnim prestopanjem, ki vozi približno na pol ure, je 7,5 evra za 75 minut vožnje ali 20 evrov za ves dan.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.