Včeraj je v vodo padel še zadnji manever novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da bi preprečil objavo dela poročila o očitkih spodkopavanja izida predsedniških volitev 2020. Spomnimo, posebni tožilec Jack Smith, ki je v tem primeru vodil postopke zoper Trumpa, je pred dnevi zapustil ministrstvo za pravosodje in predložil končno poročilo. Smith je namreč zoper Trumpa vložil obtožnico zaradi spodkopavanja izida predsedniških volitev 2020, na Floridi pa zaradi odtujitve zaupnih dokumentov iz Bele hiše, a je po Trumpovi zmagi na volitvah naznanil, da mu politika ministrstva glede pregona trenutnega predsednika prepoveduje nadaljevanje postopkov proti Trumpu, zato je kazenski pregon zaključil. Ta bi se lahko nadaljeval po zaključku Trumpovega mandata.
Ameriško ministrstvo za pravosodje je zdaj objavilo prvi del Smithovega sicer dvodelnega poročila, medtem ko drugi del, povezan s preiskavo odtujitve zaupnih dokumentov iz Bele hiše, zaenkrat ostaja skrit pred javnostjo.
Del, ki so ga objavili, se nanaša na spodkopavanje izida predsedniških volitev. Objavo so poskušali preprečiti Trumpovi pravniki, a je okrožna sodnica Aileen Cannon njihov zahtevek včeraj zavrnila. V objavljenem poročilu so povzeti vsi dokazi, ki so jih preiskovalci zbrali v večletni preiskavi. Vključuje tudi številne druge informacije, ki so jih pridobili med zaslišanji Trumpovega osebja, iz transkripcij kongresnih preiskav in navedb drugih prič pred poroto. Smith se je v preiskavi dokopal tudi do številnih sporočil, ki si jih je Trump prek aplikacije za komunikacijo Signal izmenjeval s svojimi zarotniki, kot sta nekdanji uradnik na pravosodnem ministrstvu Jeffrey Clark in republikanskih kongresnik Scott Perry.
Načrt, kako se obdržati na oblasti
Zanimivosti
Priložnost: Hipno diploma – Brezplačna 4-dnevna spletna delavnica o hipnozi, ki vas bo navdušila!
Smith je poročanju Politica prepričan, da bi dokazi zadoščali za Trumpovo obsodbo, pri čemer je v poročilu poudaril, da Trump ni bil oproščen, temveč se je zgolj rešil pred pregonom z zmago na volitvah. »Dopustni dokazi so zadoščali za obsodbo.«
V poročilu je opisal zapleten načrt, s pomočjo se je želel Trump kljub porazu na volitvah leta 2020 obdržati na oblasti. Načrt je po navedbah Smitha vključeval lažne trditve o goljufijah na voliščih, s pomočjo katerih so razpihovali volilno bazo in v javnost vnašali nezaupanje v rezultate volitev. Posledično, ko je imel za sabo znaten del javnosti, je lahko Trump pritiskal na republikance v kongresu in na drugih državnih funkcijah, pa tudi na svojega podpredsednika Mika Pencea.
Hkrati naj bi Trump s svojimi sodelavci republikanske uradnike v zveznih državah, v katerih je izgubil, pozival k podpisu lažnih dokumentov, s pomočjo katerih so nato poskušali preprečiti, da bi kongres potrdil rezultate volitev.
Smith je obenem ostro zavrnil obtožbe, da je njegovo preiskavo v senci usmerjala administracija Joeja Bidna. »Trumpova trditev, da je na moje odločitve kot tožilec vplivala ali jih usmerjala Bidnova administracija ali kakšen drug političen akter, so v eni besedi smešne,« je zapisal v poročilu.