Evropski svet

Golob v Bruslju: "Orožje mora nadomestiti diplomacija"

J.V.
19. 12. 2024, 13.55
Deli članek:

Premier Robert Golob se danes udeležuje zasedanja Evropskega sveta v Bruslju. Že včeraj je potekal vrh EU – Zahodni Balkan, na katerem so voditelji držav članic EU in Zahodnega Balkana razpravljali o implementaciji Instrumenta za rast, približevanju držav regije k EU in skupnih geopolitičnih izzivih.

Žan Kolman/KPV
Predsednik vlade dr. Robert Golob se udeležuje zasedanja Evropskega sveta v Bruslju .

V ospredju današnjega vrha bodo ob razmerah v Ukrajini in strateški razpravi o položaju EU tudi razmere na Bližnjem vzhodu, voditelji pa bodo razpravljali tudi o migracijah in poročilu nekdanjega finskega predsednika Saulija Niinistöja o krepitvi evropske civilne in vojaške odpornosti in pripravljenosti.

Pred zasedanjem Evropskega sveta se je Golob udeležil delovnega zajtrka politične skupine Renew Europe, ki se ga je udeležila tudi evropska komisarka za širitev EU Marta Kos. Ob tem je Golob izrazil zadovoljstvo, da bo komisarka v ponedeljek na svojem prvem uradnem obisku v Sloveniji, kar bo priložnost za izmenjavo pogledov in prioritet.

V izjavi za medije je Golob dejal, da bo leto 2025 ključno za zaustavitev spopadov v Ukrajini: "Orožje mora nadomestiti diplomacija, ki bo iskala rešitve za pravičen in trajen mir. Ko in če se ponudi priložnost za zaustavitev spopadov, jo mora Evropa zagrabiti z obema rokama."

Voditelji EU bodo razpravljali tudi o položaju EU v svetu v luči spremenjenih geopolitičnih, varnostnih in ekonomskih razmer. "Verjamem, da bo danes najbolj pomembna strateška razprava o tem, kako naj se EU pozicionira v globalnem svetu v teh, na eni strani težkih časih, na drugi strani pa v pričakovanju potez nove ameriške administracije," je pojasnil premier.

Golob je komentiral tudi včerajšnjo razpravo na vrhu EU – Zahodni Balkan. Dejal je, da so imeli voditelji zelo iskrene in plodne pogovore, da je širitev dobila nek nov moment, a so se hkrati pokazale že tudi prve ovire: "Mislim, da bo treba biti pragmatičen, zadržati politično enotnost na strani EU, da želimo širitev izpeljati. Slovenija se zavzema za to, da bi bila pravila enostavnejša in vnaprej definirana zato, da bo pristopna pogajanja lažje izpeljati."

Zanimivosti