General Igor Kirilov

Za visokega ruskega generala usodna bomba, ki je bila skrita v njegovem električnem skiroju

M.G.
17. 12. 2024, 07.47
Posodobljeno: 17. 12. 2024, 11.51
Deli članek:

Bomba, skrita v električnem skiroju, je v torek v Moskvi ubila visokega ruskega generala, odgovornega za sile jedrske zaščite, je sporočil ruski preiskovalni odbor. Odgovornost za napad je prevzela Ukrajina.

Profimedia
Igor Kirilov

Pred dnevi so domnevno pripadniki ukrajinske vojaške obveščevalne službe GUR uspešno izvedli atentat na Mihaila Šatskega, ključnega razvijalca ruskih raket in umetne inteligence za drone, danes pa je odjeknila novica, da je v eksploziji v Moskvi umrl eden najpomembnejših ruskih generalov. Odgovornost za atentat je tokrat prevzela ukrajinska varnostna služba (SBU).

Igor Kirilov je bil visoki ruski general in od leta 2017 vodja sil za jedrsko, biološko in kemično obrambo (NBC). Po podatkih ruske tiskovne agencije Tass je obiskoval višjo vojaško poveljniško šolo za kemično obrambo v Kostromi, v ruski vojski pa je opravljal različne funkcije, povezane z nevarnimi snovmi. Zgodaj zjutraj, ko je zapuščal svojo stanovanjsko hišo je eksplodirala bomba, ki je bila skrita v njegovem električnem skuterju in ga ubila. V eksploziji je umrl tudi njegov tesni pomočnik, dodajajo pri BBC. Eksplozivna naprava naj bi bila pritrjena ali vdelana v skuter blizu vhoda v stavbo. Strokovnjaki so moč eksplozivne naprave, ki je bila sprožena na daljavo ocenili na približno 200 do 300 gramov TNT-jevega ekvivalenta. V eksploziji so popokala tudi stekla na več oknih stavbe, huje so bila glede na fotografije, objavljene v ruskih medijih, poškodovana tudi vhodna vrata.

Videoposnetki, objavljeni na ruskih kanalih Telegrama, prikazujejo policiste in službe za nujno pomoč, kako hodijo pred razbitim vhodom v zgradbo, polno ruševin, dve trupli pa ležita v snegu. V zvezi z incidentom s smrtnim izidom je bila uvedena kazenska preiskava. Na kraju dogodka so preiskovalci in forenzični strokovnjaki skupaj z zaposlenimi v drugih službah za nujno pomoč, poroča ruska tiskovna agencija Tass.

Najprej obsojen, nato ubit

En dan pred smrtjo ga je ukrajinska varnostna služba (SBU) v odsotnosti obtožila vojnega zločina zaradi uporabe kemičnega orožja v Ukrajini. SBU trdi, da je bilo kemično orožje v državi  uporabljeno več kot 4800-krat, odkar je Rusija februarja 2022 začela invazijo v Ukrajini. Ob tem je ukrajinska varnostna služba sporočila, da poteka predkazenski postopek, da bi dokumentirali še druga dejstva o kršitvah mednarodnega humanitarnega prava. 

Da je ravno SBU kriv za Kirilovo smrt poročata ukrajinski spletni portal v angleščini The Kyiv Independent ter tiskovna agencija RBC Ukrajina, ki se sklicujeta na neimenovane vire v varnostni službi. Vir AFP pa je dejal, da je šlo za posebno operacijo. Vir britanskega BBC v SBU je dejal, da je bil Kirillov legitimna tarča, saj je bil vojni zločinec, ki je dal ukaz za uporabo prepovedanega kemičnega orožja proti ukrajinski vojski.

Obtožen kršenja mednarodnega humanitarnega prava

Združeno kraljestvo ga je oktobra zaradi očitkov uporabe kemičnega orožja v Ukrajini uvrstilo na seznam sankcioniranih oseb. Obtožili so ga tudi, da širi dezinformacije Kremlja.

Organizacija za prepoved kemičnega orožja (OPCW) je sredi novembra sporočila, da je v vzorcih ruskega streliva in zemlje, ki jih je zagotovila Ukrajina, odkrila prisotnost prepovedanega plina CS oziroma solzivca. Gre za vrsto solzivca, ki je bil kot kemično orožje uporabljen na številnih bojiščih, vendar pa je njegova uporaba v vojni prepovedana s konvencijo o kemičnem orožju.

Po navedbah SBU ruske sile na ukrajinske vojake z brezpilotnimi letali spuščajo kemično orožje. S kemičnimi granatami sproščajo strupene pline, ki dražijo oči in dihala. Ukrajinski polkovnik Artjom Vlasiuk je nedavno dejal, da so zaradi zastrupitve s kemikalijami med vojno v bolnišnicah zdravili več kot 2000 ukrajinskih vojakov, trije ljudje pa so umrli.