Že dlje časa je znano, da je največji izvoznik te droge, ki je v zalivskih državah povzročila podobno epidemijo odvisnosti kot fentanil v ZDA, Sirija. Režim zdaj strmoglavljenega predsednika Bašarja al Asada je to drogo proizvajal in izvažal v industrijskem obsegu, čemur po poročanju tiskovne agencije AFP pritrjujejo tudi zadnja poročila, ki prihajajo iz Sirije.
Uporniki iz skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS), ki so konec prejšnjega skupaj s preostalimi sirskimi uporniškimi skupinami poskrbeli za strmoglavljene Asada, so med bliskovito ofenzivo in v dnevih po padcu režima zasegli številna vojaška oporišča in distribucijske centre, v katerih so se nahajale ogromne količine captagona. Uporniki, ki so v enega od teh skladišč v bližini Damaska spustili novinarja AFP, zagotavljajo, da bodo drogo uničili.
V podzemnih prostorih tovarne se je nahajala velika količina elektronskih komponent, pripravljenih za izvoz, v komponentah pa so se skrivale tablete captagona. V skladišču nad zemljo so bile že pripravljene škatle, v katere bi te komponente zapakirali in jih poslali iz države. V skladišču so obenem našli številne vreče, polne kavstične sode, ki je ena od ključnih sestavin za pridelavo metamfetamina. Po navedbah upornikov sta s tovarno upravljala Asadov brat Maher al Asad in njegov poslovni partner Amer Khiti. Količina droge v tem skladišču je bila ogromna, a so uporniki na captagon naleteli tudi v več vojaških oporiščih, v katerih so delovale enote pod poveljstvom Maherja al Asada.
Njena.si
Kako bo izgledal dan v Emoniki: Vse na enem mestu
Obtožbe niso nove. V zadnjih letih so se pojavljala številna poročila, da naj bi nad izjemno donosno sirsko trgovino z drogo bdel ravno Maher al Asad, sicer vojaški poveljnik, ki je po strmoglavljenju režima na begu. Zoper njegovega poslovnega partnerja Khitija pa je britanska vlada zaradi »proizvodnje in tihotapljenja droge« pred letom dni uvedla sankcije.
Sirija je s pomočjo captagona postala največja »narko država na svetu,« še poroča AFP, ki je že v svoji preiskavi leta 2022 ocenila, da je captagon sirski najpomembnejši izvozni artikel, ki je z vidika dobička vrednejši od vsega blaga, ki ga Sirija izvozi legalno. Trgovina s to drogo naj bi bila vredna milijarde evrov. Nekateri analitiki ob tem ocenjujejo, da je Asad s tem, ko je Bližnji vzhod in zalivske države preplavil s to drogo, na vlade v teh državah načrtno izvajal dodaten pritisk.