Uporniki pod vodstvom islamistov so prek Telegrama sporočili, da so z bliskovito ofenzivo zavzeli prestolnico Damask, s čimer so končali pet desetletij vladavine stranke Baas v Siriji. Zatrdili so, da je »tiran Asad« odšel in mesto Damask razglasili za osvobojeno. Do tega je prišlo manj kot dva tedna po tem, ko je islamistična skupina Hajat Tahrir al-Šam (HTS) z zavezniki začela vojaški pohod proti prestolnici.
»Po 50 letih zatiranja pod vladavino stranke Baas in 13 letih zločinov, tiranije in razseljevanja /…/ danes oznanjamo konec tega mračnega obdobja in začetek novega obdobja za Sirijo,« so sporočile uporniške frakcije na Telegramu.
Sirski premier Mohamed al-Džalali je že dejal, da je pripravljen sodelovati s »katerim koli vodstvom, ki ga izbere sirsko ljudstvo« in povzal k izvedi svobodnih in poštenih volitev. Konec Bašarjeve vladavine je že pred tem potrdila tudi sirska vojska.
Vodja Sirskega observatorija za človekove pravice Rami Abdel Rahman je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da je Asad zapustil Sirijo prek mednarodnega letališča v Damasku. Kje je trenutno, za zdaj ni znano.
Po informacijah dveh neimenovanih virov, ki jih navaja tiskovna agencija Reuters, obstaja »velika verjetnost« da je bil Asad ubit v letalski nesreči. Iz damaskovskega letaišča je v času, ko so uporniki zavzeli mesto, namreč poletelo letalo, ki pa je po podatkih spletne strani Flightradar izginilo z radarja.
»Možno je, da so piloti izklopili sledilnik, vendar menim, da je bolj verjetno, da so letalo sestrelili,« je dejal eden izmed virov, ki pa ni navedel več podrobnosti. Reuters sicer ne razpolaga s podatki, kdo je bil na krovu letala, ki bi lahko tudi zasilno pristalo.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Ob zavzetju Damaska so uporniki vdrli tudi v zloglasni zapor Sadnaja, kjer naj bi se dogajale hude zlorabe političnih zapornikov. Iz zapora so izpustili na tisoče zapornikov.
Televizijski posnetki iz Damaska med drugim prikazujejo ljudi, ki vzklikajo in teptajo podrti kip očeta predsednika Bašarja al Asada, Hafeza. Ta je vladal Siriji do svoje smrti leta 2000.
Sirski uporniki so sicer sočasno z zavzetjem Damaska napredovali tudi na severovzhodu države. V nagovoru na sirski državni televiziji so sporočili, da so zavzeli območja zahodno od strateško pomembnega mesta Deir al Zur, ki so bila doslej pod nadzorom sirskih vladnih sil in zavezniških milic.
Deir al Zur se nahaja na vozlišču prometnih in oskrbovalnih poti med vzhodnim in osrednjim delom Sirije ter Irakom. Na tem je območju tudi večina naftnih polj v državi, pa tudi ameriško vojaško oporišče. Deli mesta so večinoma pod nadzorom kurdskih Sirskih demokratičnih sil, ki pozdravljajo padec Asadove vladavine.
Omenjeno mesto ob refi Evfrat je bilo sicer med letoma 2014 in 2017 trdnjava teroristične skupine Islamska država. Sirska vojska ga je ponovno zavzela leta 2017 ob podpori Rusije.
Uporniki v Siriji, kjer državljanska vojna divja od leta 2011, so silovito ofenzivo s ciljem strmoglavljenja predsednika Asada sprožili 27. novembra. V le nekaj dneh so prevzeli nadzor nad precejšnjim ozemljem na severu Sirije, vključno z Alepom, drugim največjim mestom v državi. V četrtek jim je uspelo zavzeti tudi Hamo, ki je služila kot tamponsko območje za zaščito prestolnice, v petek pa prišli na obrobje mesta Homs in zavzeli Daro na jugu Sirije.