Sporazum naj bi vključeval 60-dnevno prehodno obdobje, med katerim bi se izraelska vojska umaknila z juga, tja pa bi prišle libanonske državne oborožene sile. Borci Hezbolaha naj bi se na drugi strani umaknili severno od reke Litani. Vključeval na bi tudi ustanovitev odbora pod vodstvom ZDA, ki bi nadzoroval njegovo izvajanje, in zagotovila Washingtona, da lahko Izrael še naprej ukrepa proti neposrednim grožnjam, če tega ne bo storila libanonska vojska. Morija v Gazi se nadaljuje, a se je z dogovorom vsaj začasno ustavila izraelska ofenziva na Libanon, ki je po podatkih libanonskega ministrstva za zdravje od oktobra lani terjala najmanj 3823 žrtev.
Pred začetkom veljave dogovora o premirju se je sicer nadaljevalo obstreljevanje, saj sta obe strani izvedli še nekaj napadov. Izrael je bombardiral Bejrut ter mejne prehode med Sirijo in Libanonom, Hezbolah pa je z droni napadel Izrael. V izraelskih napadih na Bejrut je v torek umrlo najmanj 24 ljudi, izraelska vojska pa je napadla tudi tarče v Siriji in navedla, da je šlo za uničevanje poti za tihotapljenje orožja Hezbolahu.
Hezbolah je nato sporočil, da je napadel občutljive vojaške tarče v Tel Avivu v odgovor na izraelski napad na Bejrut. Malo pozneje so se pojavila še poročila, da je Izrael bombardiral mejne prehode med Sirijo in Libanonom, pri čemer so umrle najmanj tri osebe.
Številni se že vračajo
Po poročanju tiskovne agencije Reuters so se kmalu po začetku premirja proti jugu Libanona začele valiti kolone vozil, večinoma iz pristaniškega mesta Sidon južno ob Bejruta. V svoje domove se vračajo številni notranje razseljeni ljudje. Iz izraelske vojske so sicer prebivalce z juga Libanona pozvali, naj se še ne vračajo v svoje vasi. "Ne približujte se vasem, ki so jih zapustile sile IDF, ali izraelski vojski na območju. Za voljo vaše varnosti in varnosti vaših družin se območju izogibajte," je poudaril tiskovni predstavnik izraelske vojske Avichay Adraee, ki je dodal še, da jih bodo obvestili, kdaj bodo razmere dovolj varne za povratek.
Medtem se libanonska vojska že pripravlja na odhod na jug države, ki naj bi ga nato v skladu z dogovorom nadzorovala.
Pogoji za trajni mir?
"Konec izraelske agresije" v Libanonu je danes pozdravil tudi Iran.
Ameriški predsednik Joe Biden in francoski predsednik Emmanuel Macron sta v torek podala skupno izjavo o dogovoru o premirju. Pozdravila sta več tednov neutrudne diplomacije in dejala, da bo dogovor ustvaril pogoje za ponovno vzpostavitev trajnega miru in omogočil prebivalcem obeh držav, da se varno vrnejo na svoje domove.
ZDA in Francija si bosta prizadevala za celovito izvajanje in uveljavljanje dogovora ter obenem vodila tudi mednarodna prizadevanja za krepitev zmogljivosti libanonske vojske. Obe državi, ki sta posredovali pri sprejemanju dogovora sta še napovedali prizadevanja za podporo gospodarskega razvoja po vsem Libanonu, navaja izjava.
Dogovor o prekinitvi ognja, ki za zdaj velja le za 60 dni, so pozdravili tudi voditelji EU in drugi. Visoki predstavnik EU za zunanjo in varnostno politiko Josep Borrell je na mediju X zapisal, da gre za olajšanje za uničujoč položaj na Bližnjem vzhodu in pohvalil uspešno posredovanje ZDA ter Francije. Poudaril je, da bo ključno to, da se premirje obdrži.
Tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je dogovor označila za zelo spodbudno novico in prav tako na mediju X zapisala, da bo Libanon sedaj dobil priložnost za utrditev notranje varnosti in stabilnosti, ker se bo vpliv Hezbolaha zmanjšal.
Britanski premier Keir Starmer pa je pozval naj se premirje spremeni v trajno politično rešitev krize v regiji na temelju resolucije Varnostnega sveta ZN 1701, kar bo omogočilo trajno vrnitev civilistov na svoje domove in obnovo skupnosti na obeh straneh meje.
Libanonski mediji poročajo, da je Biden kmalu po objavi dogovora po telefonu poklical libanonskega premierja Nadžiba Mikatija, ki je dogovor označil za odločilen korak do miru in stabilnosti v Libanonu. Od Bidna pa naj bi zahteval, da Izrael dogovor v celoti spoštuje in umakne vse svoje sile iz Libanona.
Pa Gaza?
Izraelski premier Bejamin Netanjahu je ob najavi dogovora izrazil prepričanje, da bo palestinsko gibanje Hamas v Gazi sedaj osamljeno, Biden pa je pozval Hamas naj takoj izpusti talce, ki jih je zajel 7. oktobra lani in s tem konča spopade.
"V prihodnjih dneh si bodo ZDA skupaj s Turčijo, Egiptom, Katarjem, Izraelom in drugimi prizadevale za prekinitev ognja v Gazi. To bo mogoče z izpustitvijo talcev in koncem vojne brez Hamasa na oblasti," je dejal Biden.
"Tako kot si libanonsko ljudstvo zasluži varnost in blaginjo, si tudi prebivalci Gaze zaslužijo varnost in blaginjo. Tudi oni si zaslužijo konec spopadov," je poudaril predsednik ZDA.