Kot je znano, je ameriški predsednik Joe Biden ta konec tedna po dolgem pregovarjanju Ukrajincem le prižgal zeleno luč, da lahko ameriške rakete atacms uporabljajo tudi za napade globlje na rusko ozemlje. Tako je ostalo odprto vprašanje, ali bodo podobno dovoljenje Ukrajincem naklonili tudi v Združenem kraljestvu in Franciji, ki v Kijev pošiljata svoje manevrirne izstrelke storm shadow/scalp. Da bodo zeleno luč prižgali Britanci, pravzaprav ni bilo vprašanje, saj so k temu dlje časa pozivali že sami, a so morali počakati na ameriško odločitev. Storm shadow namreč vsebujejo tudi nekatere ameriške komponente, posledično so morali s takšno odločitvijo soglašati tudi Američani.
Ukrajinci so rakete atacms uporabili v napadu v noči na torek, danes pa naj bi po poročanju ameriškega časnika Bloomberg prvič globlje na rusko ozemlje poslali tudi britanske storm shadow. Tet se ponašajo z dosegom približno 250 kilometrov in se jih izstreljuje z letala. Letijo s hitrostjo blizu hitrosti zvoka in veljajo za učinkovito orožje za napade na utrjene bunkerje in skladišča streliva. Britanske oblasti poročil še niso komentirale. Kot je pojasnil tiskovni predstavnik urada britanskega premierja Keira Starmerja, poročil ali operativnih zadev v uradu tudi ne bodo komentirali.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Da so Ukrajinci danes uporabili britanske izstrelke, so danes na omrežju Telegram navedli tudi nekateri ruski vojaški blogerji. Po njihovih navedbah naj bi šlo za napad na tarče v regiji Kursk, kjer naj bi bilo slišati najmanj 14 silovitih eksplozij.
V Kijevu so sicer danes pričakovali obsežen ruski napad, ki naj bi bil odziv na ukrajinski napad v noči na torek. Posledično je svoja veleposlaništva začasno zaprlo več držav, vključno z ZDA, Italijo, Španijo, Madžarsko in Grčijo, medtem ko je Nemčija omejila obratovanje svojega veleposlaništva. Ukrajinska vojaška obveščevalna služba (GUR) je pozneje sporočila, da so bili alarmi lažni in da je šlo za rusko psihološko operacijo.