Eno od najbolj prizadetih poljskih mest je zagotovo Nysa, kjer pristojne službe tudi danes vse napore vlagajo v obrambo tega mesta, skozi katerega teže reka Nysa Kłodzka. Mesto s približno 40.000 prebivalci se nahaja nedaleč od češke meje, ravno mejno območje med Češko in Poljsko pa je v teh dnevih občutilo morda največji bes narave. Nekateri manjši kraji so povsem opustošeni, porušenih je tudi veliko mostov in zgradb. Škoda na infrastrukturi je ogromna, a celotnih razsežnosti še ne poznajo, saj nevarnost še ni minila.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Gasilcem in drugim pripadnikom civilne zaščite so v Nysi ponoči na pomoč priskočili prostovoljci, saj je bilo treba okoli mesta nujno utrditi nasipe, ki so v zadnjih dnevih popustili. Že včeraj so v mestu izvedli obsežno evakuacijo prebivalstva. »Morali smo pobegniti, čeprav imamo več nadstropij,« je za tiskovno agencijo Reuters dejala 45-letna domačinka Sabina. Slednja si želi, da bi se lahko čim prej vrnila domov, a je »na naši ulici še vedno voda.«
Prvi mož poljskih gasilcev Mariusz Feltynowski je med današnjim sestankom s premierjem Donaldom Tuskom v Vroclavu sicer naznanil, da so nasipe v Nysi uspeli utrditi. Pri operaciji so po njegovih navedbah sodelovali tudi vojaški helikopterji, ki so tja prevažali protipoplavne vreče. S težavami se srečujejo tudi v Vroclavu, zgodovinski prestolnici Šlezije, v kateri živi kar približno 600.000 prebivalcev. Vroclavu, ki se nahaja severno od Nyse, še vedno preti reka Odra. V nevarnosti se je med drugim znašel tamkajšnji živalski vrt, ki so ga zaščitili s pomočjo prostovoljcev. Živali so že prej spravili na višje ležeče predele.
Tako na Poljskem kot Češkem je brez električne energije še vedno več deset tisoč gospodinjstev.