Ciklon Boris v srednji Evropi

Video in foto: Poplave, evakuacija prebivalcev, smrtne žrtve, "katastrofa izrednih razsežnosti"

G.G.
14. 9. 2024, 11.42
Posodobljeno: 14. 9. 2024, 20.00
Deli članek:

Dolgotrajne in obilne padavine že povzročajo težave na Češkem in v Avstriji. Zaskrbljeni so tudi na Saškem v Nemčiji, od koder pritečejo reke iz Češke. Vremenoslovci pa napovedujejo, da se bo deževje še nadaljevalo.

Profimedia
Evakuacije so se začele tudi na Poljskem, saj so reke narasle do nevarnih vrednosti.

Ciklon Boris je od četrtka prinesel močan veter in obilno deževje v več srednjeevropskih držav. O poplavah danes že poročajo iz Poljske in Češke, nanje pa se pripravljajo tudi v nekaterih drugih državah. Meteorologi so skupaj s civilno zaščito zaradi možnosti poplav za dve tretjini Češke razglasili rdeči alarm, najvišjo stopnjo pripravljenosti.

Zaradi podrtih dreves, razmočenih tal in močnega vetra je na Češkem brez elektrike ostalo več kot 60.000 gospodinjstev. Najbolj prizadeto je območje okoli mesta Usti nad Labo na severozahodu države na meji s Saško, kjer je brez elektrike ostalo več kot 20.000 gospodinjstev. Oblasti so najvišjo stopnjo poplavne ogroženosti razglasile v okoli 35 krajih po državi.

Profimedia
Na Češkem se zaradi obilnih padavin danes spopadajo s poplavami, brez elektrike pa je ostalo več deset tisoč ljudi.

Močno deževje je povzročilo naraščanje vodostaja ene od največjih čeških rek Laba, zaradi narasle reke Vltave pa se na poplave pripravljajo tudi v Pragi.

V češki prestolnici so tako začasno ustavili ladijski promet in dvignili protipoplavne ograde. Za javnost so zaprli nasipe in živalski vrt. Vremenoslovci so ob tem opozorili, da bodo vodostaji rek na Češkem še naraščali, v Pragi pa da bodo vrhunec predvidoma dosegli v nedeljo zjutraj.

Gasilci so samo na območju Liberca razdelili 6000 protipoplavnih vreč, še 4000 jih je na razpolago. Zaradi narasle reke Vltave se na poplave pripravljajo tudi v Pragi, kjer so začasno ustavili ladijski promet. Nekoliko bolj mirni so na Moravskem. Oblasti v Brnu menijo, da bodo jezovi zdržali in reke ne bodo prestopile bregov.

O poplavah poročajo tudi iz Poljske, kjer ponekod na jugu države evakuirajo prebivalce

Evakuacije so se začele tudi na Poljskem, saj so reke narasle do nevarnih vrednosti. V regiji Opole na jugozahodu Poljske so začele tudi prestopati bregove. Reka Odra, ki ima običajen vodostaj okoli štiri metre, bi do ponedeljka lahko narasla na največ šest metrov, je sporočila mestna uprava. Oblasti so sporočile, da je količina padavin v tem delu države že presegla rekordno količino padavin iz t. i. tisočletnih poplav leta 1997, ki so povzročile veliko škodo.

V poljski vasi Jarnoltowek blizu čeških Mikulovic so meteorologi izmerili 161,5 milimetra padavin, zaradi česar je župan odredil evakuacijo vasi in še dveh občin ob eni od tamkajšnjih rek.

V bližnji vasi Glucholazy so že pred tem evakuirali približno 400 prebivalcev. Območje je obiskal tudi poljski notranji minister Tomasz Siemoniak. Na družbenem omrežju X je davi objavil fotografije reševanja in sporočil, da so v vas poslali približno 100 gasilcev in 60 policistov.

Profimedia
Evakuacije so se začele tudi na Poljskem, saj so reke narasle do nevarnih vrednosti.

Razmere so najtežje v okrožju okoli Prudnika na meji s Češko in v sosednjem okrožju Nysa, je popoldne opozoril Siemoniak. "Prihodnje ure bodo težke. Pričakovati je treba veliko novih incidentov in nevarnosti. Ponovno pozivam prebivalce in občane, da poslušajo navodila pristojnih, predvsem pri evakuaciji," je dejal.

Premier Donald Tusk pa je sporočil, da se bo udeležil sestanka s pristojnimi službami v Nysi. "Pred nami je kritična noč, potrebna je popolna mobilizacija," je zapisal na družbenih omrežjih.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Profimedia
Evakuacije so se začele tudi na Poljskem, saj so reke narasle do nevarnih vrednosti.

Poljska televizija TVP je objavila posnetke vasi Laka Prudnica, kjer je reka Zloty Potok prestopila bregove in poplavila ulice, vrtove in hiše. Lokalna policija je odsvetovala potovanje v regijo. Zaradi visokega vodostaja reke Opave na meji s Češko so začasno zaprli tri tamkajšnje mejne prehode.

Huda ura grozi tudi Nemčiji, v pripravljenosti so tudi v Avstriji

Lokalne meteorološke postaje so v petek ocenile, da bi lahko v 72 urah v gorovju na poljsko-češki meji padlo do 400 litrov dežja na kvadratni meter. V nedeljo bi lahko postale kritične tudi razmere na vzhodu sosednje Nemčije.

V pripravljenosti so tudi v Avstriji. Prve reke so v Spodnji Avstriji že prestopile bregove. Gasilci črpajo vodo iz stanovanj in drugih objektov. Na Štajerskem je bilo 4000 gospodinjstev brez elektrike, 1600 na Koroškem. Poplave pričakujejo tudi na Salzburškem.

V poplavah v Romuniji umrlo več ljudi

V Romuniji so zaradi poplav, ki jih je povzročilo močno deževje v srednji Evropi, umrli najmanj štirje ljudje. Pripadniki reševalnih služb so jih našli na območju jugovzhodne regije Galati, ki so jo poplave tudi najbolj prizadele. Reševalci so na 19 območjih v vzhodnem delu države iz njihovih domov rešili več deset ljudi. Reševalne službe so objavile tudi videoposnetek s poplavljenimi hišami v eni od vasi ob reki Donavi.

V vasi Slobozia Conachi v regiji Galati je poplavljenih 700 hiš, po besedah tamkajšnjega župana Emila Dragomirja pa gre za "katastrofo izrednih razsežnosti". "Pred 11 leti smo že imeli poplave, a ni bilo tako hudo," je dodal.

Žrtve so večinoma starejši ljudje, med njimi tudi dve ženski, stari 96 in 86 let. Gladina vode je v prizadetih vaseh dosegla do 1,7 metra, ljudje pa so plezali na strehe, da bi se izognili poplavam.

Prizadeto območje je danes obiskal romunski premier Marcel Ciolacu, ki je odpovedal načrtovane obveznosti, da bi si ogledal posledice poplav. Predsednik države Klaus Iohannis pa je izrazil svoje sožalje družinam žrtev poplav. "Znova se soočamo z učinki podnebnih sprememb, ki so vse bolj prisotne na evropski celini," je dejal.