Google je po ugotovitvah Evropske komisije svoj prevladujoč položaj na več nacionalnih trgih spletnega iskanja zlorabil s tem, da je dajal prednost lastni storitvi primerjave proizvodov pred storitvijo svojih konkurentov. Splošno sodišče je ta sklep potrdilo in ohranilo globo, Google in njegov lastnik Alphabet pa sta pri Sodišču EU vložili pritožbo. To je sedaj pritožbo zavrnilo in potrdilo sodbo splošnega sodišča, je danes objavilo Sodišče EU.
Odločitev sodišča pomeni veliko zmago za Evropejce, je prepričana podpredsednica komisije, pristojna za konkurenco, Margrethe Vestager. "To je zmaga za Evropsko komisijo. Razsodba pa prav tako pomeni zmago za enake konkurenčne pogoje na notranjem trgu," je novinarjem v Bruslju dejala Vestager.
Evropska komisija je 27. junija 2017 ugotovila, da je družba Google v 13 državah Evropskega gospodarskega prostora na svoji strani z zadetki splošnega iskanja dajala prednost zadetkom lastne storitve primerjave proizvodov pred zadetki konkurenčnih storitev primerjave proizvodov. Google je tako zadetke iskanja svoje storitve primerjave proizvodov prikazoval na prvem mestu in jih izpostavil v "boxih", tako da jih je opremil s privlačnimi vizualnimi in besedilnimi informacijami.
Nasprotno pa so bili zadetki iskanja konkurenčnih storitev primerjave proizvodov prikazani le kot preprosti splošni zadetki (predstavljeni v obliki modrih povezav) in so bili lahko zato s prilagoditvenimi algoritmi v nasprotju z zadetki storitve primerjave proizvodov družbe Google na straneh s splošnimi zadetki družbe Google slabše razvrščeni.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Komisija je ugotovila, da je Google zlorabil svoj prevladujoč položaj na trgu storitev splošnega spletnega iskanja in na trgu storitev specializiranega iskanja proizvodov, ter mu je naložila 2,42 milijarde evrov globe, za plačilo katere je bila družba Alphabet kot edini družbenik družbe Google solidarno odgovorna do zneska okoli 523,5 milijona evrov.
Sodba Sodišča EU je dokončna in je ni mogoče izpodbijati, kar pomeni konec boja, ki se je začel leta 2010, ko je Bruselj po pritožbah konkurentov sprožil preiskavo ameriške družbe.
"Razočarani smo nad odločitvijo sodišča. Že leta 2017 smo uvedli spremembe, da bi zadostili zahtevam Evropske komisije," so se na sodbo odzvali pri Googlu.
Ni pa to najvišja kazen Bruslja Googlu. Leta 2018 ga je presegla kazen v višini 4,3 milijarde evrov zaradi zlorabe prevladujočega položaja pri operacijskem sistemu Android. Splošno Sodišče EU je pozneje sicer kazen nekoliko znižalo na 4,1 milijarde evrov, a ostaja najvišja izrečena doslej.
Skupno je Google zaradi različnih kršitev konkurence med letoma 2017 in 2019 prejel za več kot osem milijard evrov kazni, navaja AFP.