Schleswig-Holstein je zvezna dežela na skrajnem severu Nemčije in meji na Dansko. Območje ni med najatraktivnejšimi, a je v 19. stoletju poskrbelo za enega bolj znamenitih in kontroverznih mednarodnih sporov, ki je vključeval Dansko, Prusijo in Avstrijo. Na koncu je celotno območje, tako Schleswig na severu kot Holstein na jugu, pristalo v nemških rokah. Kakor koli, za dramo so ta konec tedna poskrbele meduze, in sicer v morju ob obalnem mestu Scharbeutz.
Tam so se številni kopalci znašli v primežu rumenih lasastih meduz, znanih tudi kot orjaške meduze ali levje grive. Gre za eno največjih vrst meduz na svetu. Oskrbo je potrebovalo kar 220 kopalcev, ki so se iz vode vrnili v bolečinah in z izpuščaji oziroma opeklinami na telesu. Dva kopalca sta imela celo tako hudo alergijsko reakcijo, da so ju morali oskrbeti reševalci in ju odpeljati v bolnišnico. Preostale so na kraju oskrbeli pripadniki nemškega združenja reševalcev (DLRG). Pa zdravilo za preostale, ki so jo odnesli precej bolje? Brivska pena.
Kot je pojasnil tiskovni predstavnik DLRG Thies Wolfhagen, je treba prizadeto in občutljivo kožo »velikodušno poškropiti s peno. Po 15 minutah so ožigalke meduze neaktivne. Peno se lahko nato odstrani s topim predmetom,« denimo kakšno kartico.
Rumene lasaste meduze se ponašajo z lovkami, ki so lahko dolge tudi več metrov. V svoj plen, pa tudi v človeka, če jim predstavlja oviro, pod velikim pritiskom vbrizgajo strup, ki povzroča bolečine in draži kožo. Strokovnjaki svetujejo, da mora človek ostati miren, občutljivega dela telesa, ki se je znašel na udaru meduze, pa naj se ne dotika z roko, pod nobenim pogojem pa naj ga ne izpira s sladko vodo. Grožnjo za življenje sicer predstavljajo zgolj v primeru hudih alergijskih reakcij, takrat je nujno posredovanje zdravnika.