Sporne volitve

V Venezueli opozicija vztraja, da Maduro ni zmagal

A.S./STA
16. 8. 2024, 09.23
Posodobljeno: 16. 8. 2024, 09.26
Deli članek:

Kandidat venezuelske opozicije Edmundo Gonzalez Urrutia je v četrtek izpodbijal rezultate predsedniških volitev 28. julija, na katerih naj bi z 52 odstotki glasov nov mandat na čelu države prejel Nicolas Maduro. Gonzalez Urrutia trdi, da je na volitvah Madura premagal in od njega zahteva, naj v dobro rojakov omogoči politično tranzicijo v državi.

Profimedia
Nicolas Maduro

Čeprav nacionalni volilni svet Venezuele (CNE) ni objavil kopije uradnih volilnih zapisnikov, se je Maduro razglasil za zmagovalca julijskih volitev in začel svoj tretji šestletni mandat na čelu države.

"Nicolasa Madura pozivam: spoštuj voljo venezuelskega ljudstva, kajti igraš se z življenji milijonov svojih rojakov," je dejal 74-letni upokojeni diplomat in Madura pozval, naj omogoči politično tranzicijo.

"Brez politične rešitve na vidiku gre gospodarstvu iz dneva v dan slabše," je dejal in odgovornost za stanje v državi pripisal sedanjemu predsedniku. Urrutia je ob tem izpostavil, da si "Venezuela zasluži stabilno prihodnost, blaginjo in mir, za kar je treba spoštovati voljo ljudi in omogočiti oblast vladi, ki bo sposobna povrniti zaupanje in odpreti vrata gospodarskemu razvoju," je dodal.

Kot je 5. avgusta sporočil visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, rezultatov volitev, ki jih je CNE objavil 2. avgusta, ni mogoče priznati brez podpornih dokazov. "Kakršen koli poskus odlašanja s celovito objavo uradnih rezultatov glasovanja le še dodatno krepi dvome v verodostojnost uradno objavljenih izidov," piše v izjavi visokega zunanjepolitičnega predstavnika.

Kopije zapisnikov volitev, ki jih je objavila opozicija in jih je pregledalo več neodvisnih organizacij, nakazujejo, da bi lahko Urrutia zmagal na predsedniških volitvah, in to s pomembno večino.

Predsednika Brazilije in Kolumbije sta venezuelskega kolega v četrtek ločeno pozvala premisleku o razpisu novih volitev.

S predlogom Luiza Inacie Lule da Silva in Gustava Petra naj bi se najprej strinjal tudi ameriški predsednik Joe Biden, ki pa je pozneje podporo predlogu umaknil, saj je, kot je pojasnil tiskovni predstavnik Bele hiše za nacionalno varnost John Kirby, "večini venezuelskega ljudstva, ZDA in vse več državam popolnoma jasno, da je Urrutia na volitvah zmagal."

Na pobudo tujih voditeljev se je že odzval tudi Maduro in dejal: "Diplomacije ne bomo vodili pred mikrofoni. Vsak predsednik in vsaka država ve, kako upravljati notranje zadeve."

Rezultate julijskih volitev in Madurove zmage ne priznavajo ZDA, EU in več latinskoameriških držav. V državi so izbruhnili tudi protesti, v katerih je po navedbah protestnikov življenje izgubilo 25 ljudi, več deset je bilo ranjenih in več kot 2400 priprtih.