Obleganje ukrajinskega mesta Mariupol ob Azovskem morju na skrajnem jugovzhodu države je trajalo skoraj tri mesece. Ruska ofenziva se je začela 24. februarja, obleganje pa se je s predajo še zadnjih ukrajinskih sil v jeklarni Azovstal končalo 20. maja. Z nadzorom strateško pomembnega pristaniškega mesta so si zagotovili kopensko pot do Krimskega polotoka ter hkrati nadzor nad Azovskim morjem in trgovskimi potmi. Proces okupacije mesta, v katerem je pred vojno živelo več kot 400.000 ljudi, je bil počasen in krvav, samo mesto pa je končalo v ruševinah, kar je razvidno tudi iz najnovejših posnetkov, posnetih z droni.
Ruske sile so Mariupol začele oblegati 3. marca, pri čemer so hitro zaprle tudi vse poti do mesta, s tem pa prebivalce odrezale od preostale Ukrajine. Tako vojaki kot civilisti so bili od takrat prepuščeni sami sebi. Mesto je kmalu ostalo brez elektične energije in pitne vode, prekinjena pa je bila tudi oskrba s hrano. S pomočjo helikopterjev jim je tu in tam pomoč sicer nudila ukrajinska vojska, a so se morali povečini zanašati na zaloge, shranjene v zakloniščih.
Že 9. marca se je zgodil razvpit raketni napad na porodnišnico, v katerem so umrle najmanj tri osebe, še 17 pa jih je bilo ranjenih. Istega dne so poročali tudi o prvem množičnem grobišču od začetka Ukrajine, v katerem naj bi bilo pokopanih 43 ljudi. 14. marca se je nato odprl prvi humanitarni koridor, začela se je evakuacija civilistov, a so ukrajinske oblasti opozorile, da v mestu ostaja ujetih veliko število prebivalcev.
16. marca se je odvil drugi odmeven raketni napad, ko so ruske rakete zadele gledališče, v katerem si je zatočišče našlo več sto civilistov. Po ocenah lokalnih oblasti je v tistem napadu umrlo približno 300 ljudi, a je glede na preiskavo tiskovne agencije AP ter poznejše navedbe reševalcev in preživelih to število še enkra višje.
Do druge polovice aprila so bili ruski napadi osredotočeni na jeklarno Azovstal, ogromno tovarno z zakloniščem in podzemnimi tuneli, v katero so se zatekli še zadnji ukrajinski branitelji. V jeklarni se je ruskim silam upiralo več tisoč teh borcev, v zaklonišču pod jeklarno pa je ostalo ujetih tudi približno 1000 civilistov, ki pa so jih na začetku maja uspešno evakuirali. Od 8. maja naprej so tam ostali le še ukrajinski vojaki, ki so zatrjevali, da bodo vztrajali do konca. 16. maja so nato iz jeklarne evakuirali več sto ranjenih vojakov, v naslednjih dneh pa so se predali še preostali borci, ki so ostali brez hrane, vode in streliva. Moskva je 20. maja razglasila, da imajo jeklarno pod nadzorom, s tem pa se je končalo tudi obleganje Mariupolja.