Kot je znano, je Vzajemna v procesu statusnega preoblikovanja v delniško družbo. Nekdanji zavarovanci so od sredine januarja na dom prejemali obvestila o tem, do kakšnega deleža delnic oziroma denarnega izplačila so upravičeni po preoblikovanju družbe. Na Vzajemni bodo danes izvedli neformalni brifing, na katerem bodo predstavili nadaljnji potek aktivnosti v procesu statusnega preoblikovanja in spregovorili o pomembnejših vsebinskih vprašanjih, ki jih nanje v tem postopku naslavljajo upravičenci.
- Delnice Vzajemne: koliko vas bo stalo, da pridete do denarja
- Kdor želi denar od Vzajemne, mora to sporočiti, čas se izteka
Poročali smo že, da si številni upravičenci do deleža postavljajo vprašanja, kaj vse skupaj sploh pomeni in kakšni so nadaljnji postopki. Do danes so morali obvestila prejeti že vsi upravičenci. Kot je znano, se lahko tisti, ki so upravičeni do vračila deleža premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja pri Vzajemni v višini do 120 evrov, odločajo za izplačilo v denarju. Drugi te možnosti nimajo. Prvi imajo za to le še nekaj dni časa, saj morajo svojo odločitev prek priloženega obrazca v obvestilu to sporočiti do 27. februarja. Tisti, ki bodo ostali pri delnicah, pa bodo imeli nekaj stroškov iz naslova trgovalnega računa.
Več o tem, kaj storiti, koliko bo to stalo in kakšen je postopek, je na voljo tukaj.
Zdrahe okoli deleža ZZZS
- Ministrstvo: Sklep skupščine ZZZS v nasprotju z zakonom o statusnem preoblikovanju Vzajemne
Gospodarstvo
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Sicer pa se v ozadju preoblikovanja odvija spor z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Slednji je na četrtkovi izredni skupščini izglasoval uveljavitev deleža v Vzajemni v delnicah, pri čemer pričakujejo vračilo ustanovnega kapitala, ki ga je ZZZS prispeval leta 1999, zato je ministrstvo za finance pozvala k reviziji vrednotenja Vzajemne. Po mnenju več članov skupščine bi moral biti delež ZZZS v Vzajemni višji od 11,19 milijona evrov, je poročala STA.
Na sklep skupščine so se včeraj odzvali na ministrstvu za finance, kjer ocenjujejo, da gre za sklep, ki je v nasprotju z zakonom o statusnem preoblikovanju Vzajemne in pristojnostmi ministrstva. Če ZZZS ocenjuje, da njegov delež ni bil ustrezno določen, ima pravico do sodnega preizkusa svojega deleža, so poudarili na ministrstvu. Kot so pojasnili, način določitve deleža določa zakon o njenem statusnem preoblikovanju, v skladu z zakonom pa izračun deleža ZZZS pripravi pooblaščeni ocenjevalec vrednosti podjetij. Postopek izbora ocenjevalca izvede finančni minister.
Zakon določa tudi, da mora določitev deleža ZZZS in določitev deležev vseh drugih upravičencev pregledati in potrditi pooblaščeni revizor, postopek za izbor katerega prva tako izvede finančni minister.
Na ministrstvu za finance so poudarili, da so do sedaj izvedli vse naloge, ki jim jih je nalagal zakon. Imenovali so pooblaščenega ocenjevalca vrednosti podjetij in revizorja. Niso pa na ministrstvu ugotavljali deležev posameznih upravičencev niti niso sodelovali pri izboru podatkov za pripravo cenitev.