Konec avtonomije

Svoboda: SDS politizira in pleni Kmetijsko gozdarsko zbornico

R.M.
19. 2. 2025, 10.47
Posodobljeno: 19. 2. 2025, 10.58
Deli članek:

Čeprav statut določa, da je Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) avtonomna, nepolitična in strokovna organizacija, v Gibanju Svoboda opozarjajo, da sta po zadnjih volitvah njena neodvisnost in avtonomija končana.

Sa.R.
Janez Janša se v javnosti hvali, da je na lanskih evropskih volitvah in volitvah v KGZS slavila SDS.

"Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) bi morala biti strokovno telo, ki zastopa interese slovenskih kmetov in podeželja," opozarjajo v Gibanju Svoboda, "v resnici pa se je pod nadzorom Slovenske demokratske stranke (SDS) spremenila v strankarski podaljšek, ki ne deluje v interesu kmetov, temveč v interesu politične elite SDS".

Čeprav statut KGZS določa, da je zbornica avtonomna, nepolitična in strokovna organizacija, pa sta po zadnjih volitvah njena neodvisnost in avtonomija končana, opozarjajo v Svobodi, saj se prvak največje opozicijske stranke Janez Janša v javnosti hvali, da je po lanskih evropskih volitvah in volitvah v KGZS slavila SDS. S tem je po oceni Svobode "nedvoumno priznal, da je SDS z zmago na volitvah prevzela zbornico tako politično kot upravljavsko".

"To pomeni, da se je politika zbornice podredila strankarskim interesom in s tem izgubila kredibilnost. Takšna zbornica ne more več opravljati svoje vloge kot nepristranski in strokovni zastopnik svojih članov," opozarjajo v Svobodi. "KGZS je pod njihovim vplivom postala orodje političnega obračunavanja, pri čemer SDS skuša blokirati vsako reformo, ki bi modernizirala kmetijstvo in ga postavila v korak s časom," so še poudarili.

Rotarijska ura na Ajdovščini praznuje 20. obletnico. Foto Rotary klub Ljubljana

Zanimivosti

Leta 2005 je Rotary klub Ljubljana svojemu mestu podaril ikonično uro

SDS po navedbah Svobode tudi lažno trdi, da je nova kmetijska zakonodaja nastajala "v tajnosti", čeprav je bilo v zadnjem letu opravljenih številne razprave, posvetovanja in študije, v katerih je sodelovala tudi KGZS. Nasprotovanje SDS zakonodaji ni skrb za kmete, ampak skrb za lastne politične pozicije, ki jih reforma ogroža, poudarjajo v Svobodi.

Težavo po navedbah Svobode dodatno poglablja obvezno članstvo, saj so kmetje prisiljeni biti del organizacije, ki je izgubila svojo avtonomijo in prešla pod neposreden vpliv ene politične stranke, s čimer so del te politične stranke postali tudi njeni člani.

Poleg tega SDS zdaj upravlja javna pooblastila zbornice in razpolaga z vsaj 11 milijoni evrov, namenjenimi javni svetovalni kmetijski službi. "Ob tem odkrito nasprotuje delovanju in ukrepom ministrstva, kar ustvarja konflikt interesov in spodkopava izvajanje nacionalne kmetijske politike. S tem je resno ogrožena nepristranskost svetovalne službe in celoten sistem podpornih ukrepov za kmete, ki jih financira država," opozarjajo v Svobodi.

"SDS ne sme več izrabljati KGZS za lastne politične igrice – slovensko kmetijstvo potrebuje prihodnost, ne pa strankarskega plenjenja!" so še poudarili.