"Zaskrbljujoče je, da ZDA spodkopavajo temelje mednarodnega kazenskega prava, ki so ga same pomagale graditi. Obseg sankcij in njihova utemeljitev namreč niso nič drugega kot popolno zanikanje zgodovine in ignoriranje prava kot temelja sodobnih mednarodnih odnosov," je dejala Pirc Musar.
Spomnila je, da se je razvoj mednarodnega kazenskega prava prav s podporo ZDA začel leta 1946 s sodnimi procesi v Nürnbergu, kjer so se pred sodniki morali zagovarjati osumljenci, obtoženi zločinov proti človeštvu, storjenih med drugo svetovno vojno, je sporočil urad predsednice republike.
Sodišče naj nadaljuje svoje delo
"Zločini proti človeštvu so zločini, ki ne zastarajo in od katerih ne more biti izvzet prav nihče," je nadaljevala. Ob tem je podprla pobudo držav pogodbenic Rimskega statuta, da stopijo v bran sodišču in vsem njegovim uslužbencem, tudi sodnici iz Slovenije Beti Hohler, ki "naj kljub oviram, ki mu jih nastavlja velesila, nadaljuje svoje delo".
Opozorila je, da ZDA z izvršnim ukazom v svet pošiljajo nevarno sporočilo, da so sodniki ICC deležni sankcij "samo zato, ker preganjajo osumljence za ravno take zločine". Dodala je, da bi pravo sporočilo mednarodni skupnosti moralo biti, da je "edino zagotovilo, da posamezniki ne bodo preganjani, da ne sodelujejo pri najhujših zločinih proti človeštvu".
Primorske Novice
Laško ponosno slavi tretje stoletje
Premier Golob obsodil odločitev ZDA
Tudi premier Robert Golob je ostro obsodil uvedbo sankcij proti ICC. "Slovenija bo še naprej neomajna podpornica neodvisnosti te osrednje mednarodne kazensko pravne sodne institucije in njenih zaposlenih," je vlada zapisala na omrežju X.
Na potezo so se odzvali tudi na MZEZ. Sporočili so, da Slovenija odločitev ZDA obžaluje. "Pravosodnim inštitucijam in njihovemu osebju je treba v interesu pravičnosti omogočiti, da delujejo neodvisno. Zaščiteni morajo biti pred grožnjami in zunanjimi vplivi," so zapisali in dodali, da Slovenija zagovarja spoštovanje prava, vključno z mednarodnim pravom, in sodnih odločitev.
Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek z izvršnim ukazom odobril sankcije proti vsem uradnikom ICC, ki preiskujejo, aretirajo, pridržijo ali sodno preganjajo Američane in zaveznike iz držav, ki niso članice Rimskega statuta o ustanovitvi sodišča. Postopke proti Američanom in zaveznikom je opredelil kot grožnjo nacionalni varnosti ZDA.
Do sankcij je kritičen ICC, ki je obljubil, da bo še naprej zagotavljal pravico žrtvam grozodejstev po vsem svetu. Sankcije je obsodila tudi Evropska unija, v Izraelu pa so odločitev Trumpa pozdravili.