Kdo stoji za kampanjo?

Lažne vesti o aretaciji premierja Goloba vodijo v brlog kripto goljufov

S.R.
3. 2. 2025, 17.05
Posodobljeno: 3. 2. 2025, 17.05
Deli članek:

Znanih je nekaj več podrobnosti o tem, kdo se skriva za spornimi zavajajočimi oglasi na družbenem omrežju, s pomočjo katerih so neznani akterji širili lažne vesti o aretaciji slovenskega premierja Roberta Goloba.

Sa. R.
Premier Robert Golob je bil januarja tarča lažnivih in plačljivih oglasov, ki so se širili po družbenih omrežjih.

Poročali smo že o lažnih, plačanih objavah o domnevni aretaciji premierja Roberta Goloba, ki so se po družbenem omrežju Facebook začele širiti januarja. Kot so sredi januarja opozorili v uradu vlade za komuniciranje (Ukom), je neznani avtor uporabil vizualno podlago slovenskega medija in s plačanimi objavami širil računalniško obdelani fotografiji predsednika vlade Goloba z zavajajočim besedilom, ki je nakazovalo, da naj bi predsednika vlade aretirala policija.

Objavi sta vključevali povezavo na spletišče, kjer naj bi bilo več informacij o aretaciji, a je analiza spletne strani pokazala, da je ta popolnoma brez vsebine. Ugotovili so še, da je bila stran registrirana januarja letos, pri čemer je lastnik spletne domene ostal anonimen. V pristojnih službah so takrat ocenili, da za vsem skupaj stoji neznan akter s ciljem očrniti aktualno vlado ter vnašati negotovost in nestabilnost v slovensko družbo. Danes so v Ukomu postregli z novimi podrobnostmi.

»Medijska podjetja« večinoma brez sledilcev

Po dodatnem preverjanju, kaj oziroma kdo se skriva za spornimi zavajajočimi oglasi, so v okviru pregleda oglasov v knjižnici oglasov podjetja Meta, ki je lastnica Facebooka, ugotovili, da se »podobne kampanje z zlorabo podob in širjenjem dezinformacij dogajajo tako rekoč neprekinjeno, pogosto pa so zlorabljene tudi druge javne osebnosti.« Ugotovili so še, da so Facebook strani, ki so plačale sporne oglase v primeru premierja Goloba, praktično brez vsebine, z le nekaj generičnimi fotografijami. Preiskava je pokazala, da so lažne oglase s predsednikom vlade objavile oziroma plačale strani News 24 in in Find out the news, pri čemer se je izkazalo, da je »podobnih strani z enakim ali podobnim imenom izjemno veliko, vse so ustvarjene po istem vzorcu, z nekaj generičnimi fotografijami, brez drugih objav ali drugih podatkov, vsa so 'medijska podjetja' in večinoma brez sledilcev.«

Marles_jurebanfi

Njena.si

Vse, kar morate vedeti o montažni gradnji


Tudi strani, na katere so vodile povezave iz oglasa, so zdaj nedostopne oziroma brez vsebine, ob tem pa tudi spletno orodje Internet Archive/Wayback machine, ki deluje kot vmesnik za dostop do digitalnega arhiva spletnih strani, »nima 'posnetka' omenjenih spletnih strani, ki bi razkrili kakršno koli vsebino, na podlagi katere bi lahko sklepali, kdo stoji v ozadju«.

Znova zlorabili podobo pevke Ane Praznik

V Ukomu so ob tem navedli, da so bili oglasi po prijavi s Facebooka umaknjeni, so se pa medtem pojavili zavajajoči oglasi z voditeljico in pevko Ano Praznik v glavni vlogi. Tako so neznanci znova zlorabili njeno podobo. V lažnem članku in »intervjuju« so »razkrivali,« kako da so ljudje šokirani, ker je vlada odredila prijetje Ane Praznik, saj da je obtožena razkritja informacij, ki bi lahko škodovale slovenskemu gospodarstvu. Vse skupaj je seveda laž, pri čemer je bila »podoba Ane Praznik že večkrat zlorabljena za širjenje dezinformacij in prepričevanje ljudi v sodelovanje v raznih sumljivih 'poslovnih priložnostih'«.

Kriptogoljufi zlorabili ime kanclerja

Na Ukomu so izvedeli še, da se je podobna kampanja decembra odvila v Avstriji, kjer so zlorabili podobo avstrijskega kanclerja Karla Nehammerja. Tamkajšnji mediji so za kampanjo obtožili kripto goljufe.

Tudi v primeru Slovenije trenutno kaže, da so zadevne kampanje nastale z namenom napeljevanja k nakupu kriptovalut oziroma promoviranja drugih finančnih instrumentov oziroma verjetnih goljufij. »Širjenje dezinformacij je bilo le način za pridobivanje pozornosti oziroma tako imenovana vaba za klike. Vseeno so omenjene strani škodljive in bi lahko tudi z vidika širjenja dezinformacij predstavljale grožnjo,« so poudarili na Ukomu, kjer so državljane pozvali k previdnosti. »Ne zaupajte in ne delite vsebin, ki se zdijo lažne ali zavajajoče. Preden objavo delite, preverite njeno verodostojnost in se vprašajte, ali je lahko resnična. Prav tako ne nasedajte obljubam o bajnih in lahkih zaslužkih,« so opozorili uporabnike družbenih omrežij.

Zanimivosti

pršice
Higiena ležišča

Večina se ne zaveda, kaj vse se skriva v vzglavniku

zelenjava, hladilnik
Presna hrana

Kaj se zgodi z vašim telesom, ko preklopite na presno prehrano?

almonacid-del-marquesado, hudici
Fotogralerija

Špansko vasico preplavili hudiči

hujšanje, dieta, jojo učinek
Jojo učinek

Posledice nihanja telesne teže imajo velik vpliv na vaše zdravje

rep05-2025_naslovka
Zanimivosti

Jankovićev spomenik sramote: trupla 3450 žrtev povojnih pobojev v plastičnih vrečkah v garaži kočevske komunale

moški, mačo, moškost
Vloga spola

Kako razširjena je toksična moškost v Sloveniji in po svetu