V NSi so že pred lanskimi evropskimi volitvami želeli staviti na povezovanje, a je predsednik stranke Matej Tonin dobil košarico od obeh želenih partnerjev - SLS in tedaj še poslanca SDS Anžeta Logarja, ki je že nakazoval samostojno politično pot. Pred novimi poskusi sodelovanja so v NSi za STA navedli le, da želijo v ponedeljek "pretresati možnosti povezovanja, da se glasovi na desni sredini na prihodnjih volitvah ne bi drobili". Kot so zatrdili, formalno izoblikovanih izhodišč, ki bi jih predhodno potrdili njihovi organi stranke, nimajo. O kakšnih oblikah sodelovanja (morebitni predvolilni koaliciji, skupni kandidatni listi več strank ali kakšni drugi obliki povezovanja) bodo v ponedeljek govorili, niso pojasnili. Poudarjajo pa, da so se pripravljeni pogovarjati o različnih možnostih.
Prvak NSi Tonin je v soboto na ustanovnem kongresu stranke Fokus predsednika DS Marka Lotriča o konkurenci nastajajočih strank dejal, da so krščanski demokrati edinstveni v slovenskem političnem prostoru. Tako bolj kot konkurenco sam v novih strankah vidi komplementarnost. Ob tem pa je še dejal, da je nastopil čas, da se "konstruktivne sile povežejo za dobrobit Slovenije".
Ekipa
Maksimalna energetska neodvisnost s paketom Pametna samooskrba
Predsednik SLS Marko Balažic je za STA ocenil, da bi bila ne zgolj za SLS, temveč tudi za celotno Slovenijo dobrodošla širša koalicija, ki bi državo vrnila na prave tirnice, kar pa je po njegovih besedah odgovornost strank s podobnimi pogledi. Glavni cilj stranke pa ostaja prestopiti parlamentarni prag na prihodnjih volitvah. V Balažičevem krogu tako razmišljajo, da je torej leto pred naslednjimi volitvami primeren čas za "tipanje, ali je možno kakšno sodelovanje" s katero od strank na prihodnjih volitvah. Kot je namreč slišati v stranki, si ne želijo scenarija izpred lanskih evropskih volitev.
Krščanski demokrati in SLS so se sicer v preteklosti že povezovali. Njihova združitev pa je leta 2000 prinesla tudi menjavo vlade. Vlada Andreja Bajuka je opravljala naloge približno pol leta, pri čemer je vmes združena stranka SLS+SKD razpadla, nastala je današnja Nova Slovenija.
Tako v NSi, ki v javnomnenjskih anketah v zadnjih mesecih bolj ali manj stagnira, kot tudi v SLS, ki so jo po neuspehu na lanskih evropskih volitvah pretresali notranji spori, pa se želijo v prihodnjih mesecih o sodelovanju pogovarjati tudi z omenjeno Lotričevo stranko in Demokrati Anžeta Logarja. Slednji je v svojih uradnih izjavah doslej stavil na sodelovanje v politiki. "Mislim, da je v politiki dobro, da je konkurenca. Ustanavljanje strank kaže, da imajo ljudje dovolj statusa quo, črno-bele razlage resnic v svetu. Dobro je, da nastaja nova ponudba in se naredi preskok naprej, da politiki dokažemo, da lahko sodelujemo," je dejal ob robu ustanovnega kongresa Lotričeve stranke.