Ne obveščajo več o naravnih nesrečah, nesrečah v prometu, požarih, eksplozijah, onesnaženju ... Na ta način so stavko konec lanskega leta dodatno zaostrili. Na ministrstvu za obrambo pravijo, da s pogajanji nadaljujejo ta mesec.
Že skoraj leto dni traja stavka dispečerjev v centrih za obveščanje. Njihove zahteve, da se plače izenačijo z drugimi dispečerji (nujne medicinske pomoči in gasilcev), doslej niso bile uslišane oziroma realizirane. Izhodiščni plačni razred (po stari lestvici) za dispečerja na številki 112 je 28., za dispečerja nujne medicinske pomoči in dispečerja gasilca pa za tri plačne razrede višji. Zahteva je bila jasna: da se jih vse obravnavajo enakovredno. Ker jim tega ni uspelo doseči v pogajanjih, so začeli stavko, ki še vedno ni zaključena, sčasoma ne le, da niso odnehali, pač pa so aktivnosti stopnjevali in stavko novembra lani zaostrili. Prav na način, da so prenehali objavljati dogodke na spletni strani SPIN.
Prisiljeni v dodatne ukrepe
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Večkrat sta sindikat Ministrstva za obrambo (MORS) in stavkovni odbor opozorila, da vlada kljub sklepom, sprejetim že februarja in marca lani, več mesecev sploh ni začela ločenih pogajanj o uvrstitvi delovnih mest približno 140 zaposlenih v ustrezne plačne razrede.
V dopisu, ki ga je sindikat MORS naslovil na predsednika vlade Roberta Goloba konec leta 2024, so zapisali, da so zaradi neodzivnosti vlade primorani zaostriti stavko: "Do podpisa stavkovnega sporazuma bo grafični prikaz trenutnih dogodkov (javni zemljevid aplikacije SPIN) ostal prazen, prav tako bodo ostali prazni tudi izdani informativni bilteni Centra za obveščanje republike Slovenije (12-urni in dnevni bilten). Preneha se programiranje sprejemnikov osebnega klica, ki so iz požarnega sklada dodeljeni gasilcem. Trenutno ne izvajamo aktivnosti za vaje enot zaščite in reševanje, razen v primeru, ko vodstvo URSZR oceni, da gre za mednarodno vajo. Ves čas stavke smo delovali odgovorno in zagotovili, da občani naše stavke niso občutili. Osnovne naloge smo vedno opravljali korektno, a zdaj smo prisiljeni v dodatne ukrepe, ker naše stavke vlada očitno ne jemlje dovolj resno."
Vlada je sicer konec lanskega leta imenovala pogajalsko skupino za pripravo kolektivne pogodbe obrambe, zaščite in reševanja, kar je bila ena izmed stavkovnih zahtev.
Več vsebin, ki jih lahko prebirate v Štajerskem tedniku.