Pri sodbi se je sodišče po navedbah Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana oprlo predvsem na mnenje tujega izvedenca kardiološke stroke, ne da bi pri tem pridobilo tudi mnenje (tujega) izvedenca kardiokirurške stroke. To je za tako kompleksen in redek primer prirojene srčne okvare pri otroku nesprejemljivo, so v sporočilu za javnost opozorili v UKC.
"Celotna medicinska ekipa UKC Ljubljana je kirurški poseg, ki je predmet odškodninske tožbe, opravila z najvišjo strokovnostjo in skrbnostjo," so poudarili v ljubljanskem kliničnem centru. Kot so navedli, so elektrodo srčnega spodbujevalnika, ki jo je bilo zaradi okvare treba urgentno zamenjati, med urgentnim posegom namestili na ustrezno mesto. To mesto je bilo določeno glede na meritve, izvedene med kirurškim posegom.
Pri tovrstnih posegih je omejitveni dejavnik za izbor mesta namestitve morebitna zabrazgotinjenost srca zaradi predhodnih posegov, prav tako se je treba izogniti mestom, kjer srčna stena ni dovolj debela in bi lahko pri pripravi in namestitvi elektrode prišlo do predrtja stene, kar bi bilo za pacienta usodno. Vse to je bilo pri posegu natančno in skrbno pretehtano ter upoštevano, so zapisali v UKC.
Njena.si
Prenosno in distribucijsko omrežje čaka zgodovinski investicijski cikel
Kardiokirurška in kardiološka stroka UKC Ljubljana zato enotno soglašata, da je bil urgentni kirurški poseg opravljen strokovno, varno in na način, ki je zagotavljal najboljši možni izid za pacienta, ter da do po-operativnih zapletov in komplikacij nikakor ni prišlo zaradi nestrokovnega kirurškega posega.
Sodišče v vmesni sodbi pritrdilo družini Peterka
Ljubljansko okrožno sodišče je v vmesni sodbi pritrdilo družini Peterka v odškodninski tožbi proti UKC Ljubljana zaradi domnevne strokovne napake pri menjavi srčne elektrode pri otroku. Sodišče je ugotovilo, da je tožbeni zahtevek utemeljen, je 4. januarja v imenu družine sporočil Peter Peterka. "Če bo vmesna sodba pravnomočna, bo sodišče prve stopnje odločalo še o višini tožbenega zahtevka, ki na današnji dan skupaj z obrestmi in stroški postopka presega milijon evrov," je dodal.
Družina je tožbo vložila leta 2018, dve leti po operaciji triletnega Julijana s prirojeno srčno napako. Dečku so mesec dni po rojstvu vstavili srčni spodbujevalnik, ki je deloval dobro, otrok pa se je normalno razvijal in bil zdrav. Zaradi okvarjene elektrode so spodbujevalnik julija 2016 v ljubljanskem UKC zamenjali. Pri tem naj bi, kot očita družina, ravnali nestrokovno. Po njihovih navedbah je otrok zaradi napake utrpel "katastrofalno škodo", zaradi katere je sedaj invalid.