Mlajši od 14. let

Dva otroka ostala brez roke, tretji bo verjetno oslepel

G.G.
6. 1. 2025, 12.13
Posodobljeno: 6. 1. 2025, 14.04
Deli članek:

V prazničnem obdobju se nekateri poigravajo tudi s prepovedanimi pirotehničnimi izdelki. Najbolj skrb vzbujajoče je, da se je povečalo število hujših poškodb pri otrocih.

Jure Klobčar
Uroš Tominc (levo) in Sebastian Mohorič sta predstavila posledice nevarne uporabe prepovedane pirotehnike med mladimi.

Policisti so že med lanskimi jesenskimi počitnicami zaznali povečano število uporabe pirotehničnih izdelkov. Stanje se je nato umirilo, v drugi polovici pa se je povečalo število spletnih nakupov prepovedane pirotehnike. Vodja sektorja splošne policije v upravi uniformirane policije na GPU Sebastian Mohorič je izpostavil, da so v lanskem letu prejeli tudi več prijav ravnateljev osnovnih šol, česar v preteklih letih niso veliko beležili. Policisti so se odzvali in zasegli petarde ter izvedli postopke. »Prvi pokazatelji so zaskrbljujoči, saj večino kršitev izvedejo otroci ali mladoletniki,« je povedal Mohorič in dodal, da se največ poškodb pripeti s petardami tipa F2 in F3, ki so prepovedane že od leta 2008, svoj delež pa prispevajo tudi doma predelani pirotehnilčni izdelki. »Policija in zdravniki  odpravljamo le posledice te poškodb s pirotehničnimi izdelki, vsi skupaj kot družba pa bi morali odpraviti vzroke, da do tega ne bi več prihajalo,« je dejal Mohorič.

Od začetka lanskega decembra do 3. januarja letos so na policiji skupno zaznali 120 kršitev zaradi uporabe pirotehnike, pri čemer so jih veliko večino, 115, storili otroci ali mladoletniki. Skupaj so zasegli 6049 pirotehničnih izdelkov. Poškodbe so obravnavali v 11 primerih, od tega trikrat hude in osemkrat lahke telesne poškodbe. Prav tako so v tem času obravnavali 20 primerov poškodovanja premoženja, pri čemer je šlo za objestnost, kot je poškodovanje zabojnikov za smeti in poštnih predalčnikov.

Policisti so obravnavali tudi dva primera požarov zaradi uporabe pirotehnike. V Ljubljani je zagorela hiša, ob čemer je bilo za 10.000 evrov škode, v Mariboru pa je zagorel nadstrešek, škode je bilo za 25.000 evrov.

PU Celje
Eden od zadnjih zasegov slovenske policije.

Bi delovalo, če bi še na bolj kruti način pokazali poškodbe po uporabi petard?

Tudi zdravniki na območju Ljubljane so zaznali neugoden trend. Čeprav na urgenci UKC Ljubljana opažajo blag upad števila poškodb s pirotehniko, pa je opazen porast hujših poškodb med mladoletniki. V štiri dneh, od 30. decembra do 2. januarja, so obravnavali štiri mladoletnike, trije so utrpeli hude poškodbe, eden lažje. Vodja Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana Uroš Tominc je pojasnil, da so vsi štirje mlajši od 14 let. Dva sta ostala brez prstov, izgubila sta roko v predelu dlani. »Roka je izgubila funkcijo,« je dejal Tominc. V tretjem primeru je v fantov obraz priletela raketa in bo najverjetneje izgubil vid na eno oko.
Četrta poškodba je bila lažja, je pa nastala ob predelavi pirotehničnih sredstev.

»Če smo v prejšnjih letih opažali, da so bili poškodovani tudi starejši, pa letos nihče ni bil starejši od 15 let. To je ciljna publika, ki jo moramo v prihodnje nagovoriti, da do teh poškodb ne bi prišlo,« je izpostavil Tominc in dodal, da bi morali v naslednjih letih pri preventivnih aktivnostih več poudarka dati na mladoletnike in vzgojo staršev. »Presenetilo me je, da se je eden od staršev pogovarjal z otrokom (o nevarnostih pirotehnike op.a.), pa je kljub temu prišklo do nezgode«. Absolutno so pogovori na mestu, ampak bo očitno treba do otrok pristop še po drugih kanalih,« razmišlja Tominc. Do otrok torej pristopati tudi  po družbenih omrežjih, po TikToku in Instagramu, razmisliti pa tudi, meni Tominc, če bi bilo koristno »še na bolj na krut način predstavit posledice teh poškodb«. »Verjetno si zelo težko predstavljamo, kaj pomeni izguba roke pri nekom, ki je star recimo 11 let. To pomeni zaznamovanost oziroma invalidnost za celo življenje, vse zaradi zelo kratkotrajnega, če lahko tako rečemo, užitka,« je izpostavil Tominc.

Profimedia
Policiste starše redno pozivajo, zlasti med prazniki, da naj pri rabi pirotehnike svoje otroke ustrezno nadzorujejo.

Profimedia
Fotografija je simbolična

«