Zahteve po strožji zakonodaji

Evropa po silvestrskem kaosu na nogah: Bo sledila popolna prepoved pirotehnike?

D.K.
4. 1. 2025, 09.34
Posodobljeno: 4. 1. 2025, 09.42
Deli članek:

Po nizu nesreč s pirotehniko si ve več evropskih držav in mest prizadeva za njeno omejitev ali prepoved. Dve državi, ki po letošnjem silvestrovanju intenzivno razpravljata o strožjih pravilih ali celo popolni prepovedi, sta Nemčija in Belgija. Mesta, kot sta Rim in Bruselj, pa so že uvedla popolno prepoved, pozivi za ureditev tega področja pa se vrstijo tudi v Sloveniji.

Profimedia
Fotografija je simbolična

V Evropi so pravila in zakoni glede pirotehničnih sredstev neenotni, čeprav so na evropski ravni določene kategorije pirotehničnih sredstev in starostna meja za osebe, ki smejo kupovati petarde ter druga eksplozivna sredstva za praznovanja. Najstrožjo zakonodajo ima Irska, kjer je v prosti prodaji dovoljena le pirotehnika kategorije F1, kot so prskalice in podobna sredstva za uporabo v zaprtih prostorih, ki ne povzročajo hrupa in veljajo za nizko tveganje. Prodaja, nakup, posest ali uporaba pirotehnike kategorij F2 do F4 brez licence ni dovoljenja in se kaznuje z denarno kaznijo ali v nekaterih primerih celo z zaporom. 

Kaj je dovoljeno v Sloveniji?

Prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je fizičnim osebam v Sloveniji dovoljena le od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do 1. januarja. Prepovedana pa je v strnjenih stanovanjskih naseljih, zaprtih prostorih, bližini bolnišnic, prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in prireditve.

Prepovedana pa je prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije F2 in F3, katerih glavni učinek je pok. Prav tako je prepovedana predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava in preprodaja pirotehničnih izdelkov. Za navedene kršitve je predpisana globa od 400 do 1200 evrov, pri tem izdelek tudi zasežejo.

Bodi zvezda, ne meči petard

Slovenska policija je tudi v lanskem decembru izvajala preventivno akcijo Bodi zvezda, ne meči petard, s katero osvešča občane, predvsem mladoletnike o nevarnosti uporabe pirotehničnih izdelkov. V ta namen je po Sloveniji organizirala več novinarskih konferenc, na katerih je skupaj z zdravniki osveščala javnost o nevarnostih uporabe pirotehnike. Nadzor nad prodajo pa izvajata tudi Inšpektorat RS za notranje zadeve in Finančna uprava RS.

Profimedia
Pristojni starše pred prazniki pozvali, da naj pri rabi pirotehnike svoje otroke ustrezno nadzorujejo.

Inštitut 8. marec s peticijo proti prodaji prepovedanih petard

Na inštitutu 8. marec so konec lanskega decembra zagnali peticijo Ustavimo prodajo prepovedanih petard, s katero od agencije za komunikacijska omrežja in storitve ter inšpektorata za notranje zadeve zahtevajo takojšnjo zaustavitev dostave petard in sankcioniranje kršiteljev. Uporaba prepovedanih petard ogroža varnost in razkriva pomanjkljivosti zakonodaje, opozarjajo. Slovenija že 15 let prepoveduje uporabo in prodajo petard kategorij F2 in F3, a realnost kaže drugačno sliko, so izpostavili.

"Mladi s poškodovanimi rokami, preplašene živali in glasni poki, ki prestrašijo mimoidoče. Prav je, da smo v Sloveniji leta 2008 prepovedali petarde. Zdaj pa je čas, da državni organi naredijo vse, da se zakoni tudi učinkovito izvajajo. Upamo, da bomo s prijavami kršiteljev zakonodaje, ki omogočajo spletno prodajo prepovedanih petard v Slovenijo, in peticijo k temu prispevali," so v sporočilu za javnost, ki so ga objavili 30. decembra 2024, povzeli besede direktorice Inštituta 8. marec Nike Kovač.

Na inštitutu so namreč preučili zakonodajo in jo preverili v praksi. Pri slovenskih podjetjih, ki prodajajo pirotehnične izdelke, niso našli očitnih kršitev. Na inšpektorat za notranje zadeve pa so prijavili tuja podjetja, ki ne spoštujejo slovenske prepovedi prodaje petard in kršijo tako slovensko kot evropsko zakonodajo v delih, ki prepovedujejo prodajo najnevarnejših izdelkov mladoletnim in zahtevajo navodila za uporabo v slovenskem jeziku. Prav tako so na agencijo za komunikacijska omrežja in storitve podali dve prijavi izvajalcev poštnih storitev, ki kršita prepoved pošiljanja pirotehničnih izdelkov po pošti.

Nemčija in Belgija razpravljata o zaostritvi pravil ali celo popolni prepovedi po incidentih v novoletni noči

Za razliko od več drugih držav lahko v Nemčiji kdorkoli kupi in uporabi pirotehnične izdelke, razen na nekaterih območjih, kjer je njihova uporaba prepovedana. Za nekatere vrste izdelkov veljajo tudi starostne omejitve.

Fizične osebe, starejše od 18 let, lahko v Nemčiji v noči med 31. decembrom in 1. januarjem v nekaj urah kupijo in prižgejo pirotehniko kategorije F2. Ta pirotehnika vključuje eksplozivna sredstva z nizko ali srednjo stopnjo tveganja in hrupa, namenjena zunanji uporabi. Prodaja pirotehnike kategorij F3 in F4 je v Nemčiji prepovedana, prav tako je prepovedano izvajanje ognjemetov v bližini cerkva, bolnišnic, domov za ostarele in lahko vnetljivih zgradb. Večja nemška mesta za Silvestrovo organizirajo profesionalne ognjemete.

V Nemčiji zaradi nesreč, povezanih s pirotehniko, umrlo vsaj pet ljudi

Po petih smrtnih primerih in številnih incidentih, ko so bili z ognjemetnimi sredstvi napadeni policisti in reševalci, v Nemčiji potekajo intenzivne razprave o prepovedi petard in pirotehnike. 

V mestu Kremmen blizu Berlina je zaradi eksplozije t. i. ognjemetne bombe umrl 21-letnik. V Berlinu je zaradi pirotehnike v bolnišnicah pristalo več deset ljudi. Predstavnica ene od bolnišnice je ob tem povedala, da je več oseb, tudi otrok, utrpelo hude poškodbe rok, obraza in oči. V berlinski četrti Schöneberg so udarni valovi eksplozij močno poškodovali fasade hiš in avtomobilov, razbita so bila tudi številna okna. Po podatkih lokalnih oblasti je 36 stanovanj neprimernih za bivanje.

shutterstock_1711946701_1115x560_acf_cropped

Dober Tek

NAGRADNI KVIZ: Kaj veste o kvasu?

Profimedia
Po tem, ko je v nesrečah s pirotehniko v Nemčiji za novo leto umrlo vsaj pet ljudi, več deset pa jih je bilo poškodovanih, se znova vrstijo pozivi k omejitvi uporabe oz. celo prepovedi pirotehničnih izdelkov.

V Belgiji zahtevajo prepoved in ureditev zakonodaje na ravni EU

Ni pa Nemčija edina, ki si prizadeva za popolno prepoved. V Belgiji, kjer je prodaja pirotehnike kategorije F3 za fizične osebe prepovedana od leta 2017, zahtevajo ne le nacionalno prepoved, temveč tudi ureditev na ravni EU.

Bruselj je na silvestrovo razglasil lokalno prepoved pirotehnike, vendar je prišlo do številnih kršitev. Na silvestrovo je bilo v glavnem mestu Belgije pridržanih 159 ljudi, policija pa je posredovala na 1700 lokacijah.

Ponekod v Italiji veljajo stroga pravila

V Italiji podobna pravila veljajo v mestih, kot so Rim, Firence in Siena, kjer je pirotehnika strogo prepovedana, medtem ko je v Neaplju in Milanu dovoljena z določenimi omejitvami. V Rimu velja prepoved od prve minute silvestrovega do 6. januarja, kršitelje pa čakajo kazni od 25 do 500 evrov. Italijanska policija je zasegla več ton nezakonitih pirotehničnih sredstev, med njimi tudi nekaj zelo nevarnih novih petard.

Še ena v nizu držav, ki si prizadeva za ureditev tega področja je Švedska, ki že od leta 2022 razpravlja o prepovedi pirotehnike za amaterje, razen izdelkov kategorije F1. Na Finskem so uvedli obvezno nošenje zaščitnih očal, prodaja pa ni dovoljena otrokom, mlajšim od 18 let. V mnogih državah je prodaja najblažjih izdelkov (F1) dovoljena otrokom, starejšim od 12 let. Na Finskem je na silvestrovo praviloma dovoljena uporaba pirotehnike.

Na Nizozemskem je, tako kot v številnih drugih državah, pirotehnika prepovedana z izjemo med 18. uro 31. decembra in 1. januarja ob 2. uri zjutraj.  Po "nesreči v Enschedeju" leta 2000, ko je umrlo 23 ljudi in je bilo 950 ranjenih, so se redno pojavljali pozivi k popolni prepovedi. V Enschedeju je takrat eksplodirala tovarna pirotehničnih sredstev in s tlemi zravnala celotno mestno sosesko. Eksplozije so odjeknile v skladišču pirotehnike in uničile 400 hiš. V večini drugih držav je pirotehnika dovoljena, s smernicami in omejitvami, ob posebnih priložnostih, kot je novo leto, s prepovedmi posameznih mest ali regij.

Mnenja so različna

Nemško združenje prodajalcev pirotehnike trdi, da največjo nevarnost predstavljajo nelegalna, doma izdelana razstreliva in da je treba iskati izvore težav, ne pa prepovedati prodajo. Zdravniki in gasilci pa se s tem ne strinjajo in zahtevajo dodatne ukrepe. V splošni razpravi so zelo glasna tudi društva za zaščito živali, ki prav tako zahtevajo prepoved. 

Iris Spranger, ki je v Berlinu zadolžena za področje notranje politike in športa, pa se je zavzela za prepoved pirotehničnih izdelkov, ki bi dopuščala le omejene lokalne izjeme. Dejala je, da je zvezna vlada dolžna ukrepati, in se zavzela za zakonodajo, ki bi mestom omogočila, da dodatno omejijo uporabo pirotehničnih izdelkov, saj imajo za to trenutno lokalne oblasti le malo možnosti.

Ann de Greef, vodja združenja Gaia, je za Politico povedala, da upa na dokončno prepoved petard v Belgiji. "Letos so bile tudi živalske žrtve," je povedala in dodala, da so potrdili pogin enega psa in enega konja, ena krava pa je utrpela srčni infarkt. Podobne posledice lahko pirotehnika povzroči pri ljudeh, poleg tega pa prispeva k onesnaževanju okolja. 

Prepoved podpira tudi predsednik nemškega policijskega sindikata Jochen Kopelke, vendar opozarja na pomanjkanje politične volje. "Vsako leto zvezno notranje ministrstvo zavrača spremembo zakona in odgovornost prelaga na države, ki so uvedle delna izključitvena območja. Vendar so taka območja neučinkovita in obstaja negotovost glede izvajanje pravil," je dejal Kopelke, ki se ob tem sprašuje, ali potrebujejo še več poškodovanih, da se bodo zadeve premaknile.

Poslanka SD Meira Hot za popolno prepoved

Ministrstvo za notranje zadeve je k pripravi zakonodaje, ki bi uporabo in prodajo pirotehničnih izdelkov v celoti prepovedala, pozvala tudi poslankaSD Meira Hot.Ker je ne glede na prepoved v praksi zaznati hudo pokanje pirotehnike, je na ministra Boštjana Poklukarja naslovila pobudo, da zaostri nadzor in prodajo prepovedanih pirotehničnih sredstev. Med drugim je v pobudi poudaril, da lahko uporaba pirotehničnih sredstev povzroči številne škodljive posledice za ljudi, živali in okolje. Lahko povzroči hude telesne poškodbe in ima psiho-socialne posledice, saj lahko močni poki in eksplozije povzročijo stres, zlasti pri starejših, otrocih in ljudeh z občutljivejšim duševnim zdravjem.

Policija.si
Polovica kršiteljev, ki jih je lani obravnavala policija, je bilo mladoletnih, zato otroke in starše pozivajo, naj se uporabi pirotehnike izognejo.

V slovenski policiji sicer menijo, da so že s sedanjim zakonom sankcionirani vsi pojavi, ki predstavljajo nevarnost za nastanek poškodb in povzročajo zanemarljivo raven hrupa. Prav tako ne nasprotujejo celoviti zakonski prepovedi uporabe pirotehničnih izdelkov.