Dobre stvari letos

Leto 2024 je bilo tudi leto veselja, radosti, uspehov, pozitivnih stvari

P. S.
31. 12. 2024, 07.19
Deli članek:

Zdi se, da je bilo ob vseh vojnih grozotah, novicah o bombardiranjih in tisočih umrlih, ob poplavah, neurjih, orkanih in ostalih naravnih nesrečah ter ob tragedijah drugih vrst leto 2024 samo slabo. A ni čisto tako. Zgodile so se tudi lepe, dobre in pozitivne stvari, zato je prav, da se spomnimo tudi nanje.

Profimedia
Tadej Pogačar

Nismo samo vzdihovali in bili žalostni, ampak smo se tudi smejali in točili solze sreče ter ganjenosti takrat, ko nam je bilo lepo, za kar so poskrbeli bodisi posamezniki s svojimi dejanji, športniki s svojimi rezultati bodisi razni dogodki, ki so prinesli radost in veselje ali nas spravili v dobro voljo.

Slovenka leta – Ana Petrič

Še nikoli ni toliko ljudi pomagalo izbirati Slovenko leta v tradicionalnem izboru revije Jana. Rekordno število glasov za 11 nominirank je dokaz, da je Slovenija neizčrpen vrelec žensk, ki nas navdušujejo s svojimi zgodbami, dejanji, značajem. Naziv Slovenka leta 2023 je na prireditvi konec februarja pripadel Ani Petrič, zdaj sicer že nekdanji direktorici DEOS Centra starejših Notranje Gorice, ki s svojimi dejanji spreminja področje socialnega varstva s tem, ko se bori za pravice starejših, za višje normative in boljše pogoje dela zaposlenih v domovih. S svojimi aktivnostmi in projekti je pustila neizbrisen pečat in pomagala starejšim.

Jana je medtem že začela izbor za Slovenko leta 2024. Tokrat je v izboru 14 izjemnih posameznic, ki vsaka na svojem področju dosegajo na videz nemogoče in naravnavajo našo družbo nazaj na prave tirnice. Več o tem na straneh 12-15 in v aktualni izdaji revije Jana.

Jana

Deželak junak

Miha Deželak oziroma, kot ga pozna vsa Slovenija, Deželak Junak, je v začetku junija na Debelem rtiču zaključil svojo deseto dobrodelno pot po Sloveniji in s pomočjo vseh poslušalcev Radia 1 ter ostalih srčnih Slovencev zbral neverjetnih 1.217.026,21 evrov. V desetih dneh so Deželak in tisti, ki so ga spremljali oziroma se mu pridružili na poti, po Sloveniji prekolesarili 569 kilometrov, na poti pa doživeli številne sprejeme, kjer so jih pričakali srčni podporniki in navijači. Vsa zbrana denarna sredstva bodo šla za počitnice otrok iz socialno ogroženih družin, marsikdo bo sploh prvič na morju.

Darja Štravs Tisu
Deželak Junak

Nogometna reprezentanca

Po 24 letih se je slovenska moška nogometna reprezentanca znova udeležila velikega tekmovanja. Nastop na evropskem prvenstvu v Nemčiji je minil v znamenju remijev. Najprej proti Danski, ko je za izenačenje poskrbel Erik Janža. Sledil je nesrečni remi s Srbi v Münchnu - Slovenija je povedla z golom Žana Karničnika, potem pa v zadnjih sekundah sodnikovega dodatka prejela zadetek za 1:1. Zadnja tekma skupinskega dela proti Angležem se je končala brez golov, a je Slovenija vseeno dosegla zgodovinski uspeh - prvo uvrstitev v izločilne boje in tekmo proti Portugalski, ki jo bomo pomnili še dolgo. Redni del brez zadetkov, izjemno razburljiv podaljšek in odločitev v izvajanju enajstmetrovk. Kljub porazu in žalosti je Slovenija z nekaj grenkega priokusa prvenstvo zapustila z dvignjeno glavo, za vedno pa bodo v spominu ostali prizori množičnih gostovanj slovenskih navijačev, ki so trumoma drli na tekme v Nemčiji.

Profimedia

Luka Dončić

Prejšnja sezona, ki je bila njegova šesta v ligi NBA, je bila najuspešnejša zanj doslej. Bil je prvi strelec najmočnejše lige sveta s 33,9 točke na srečanje. Še petič je nastopil na tekmi zvezd in še petič je bil uvrščen v najboljšo peterko lige. Z Dallasom je prišel vse do finala lige, kjer pa je bil Boston močnejši.

Dobrotnik leta - Edis Vehabović

Sedem kandidatov, sedem nesebičnih posameznikov, ki pomagajo drugim na vsakem koraku in ob vsaki priložnosti. Ljudje, ki vedo, kaj pomeni ponuditi pomoč in kako lahko včasih tudi majhno dejanje pomoči nekomu pomeni vse na svetu. Dobrotnik leta je postal Edis Vehabović, ki si je po izboru bralk in bralcev več medijev prislužil največ glasov za nesebično pomoč ob lanskih poplavah. Edis iz Stogovcev pri Apačah je po lanskih ujmah pomagal prekriti več kot 30 streh in tako ljudem, ki jim je vreme uničilo skoraj vse, v najtežjih trenutkih ponudil roko pomoči.

Olimpijske kolajne

Tudi tokratne olimpijske igre niso minile brez slovenskih kolajn. Za dve najžlahtnejšega leska sta v Parizu poskrbeli plezalka Janja Garnbret in judoistka Andreja Leški, srebrno je osvojil jadralec Toni Vodišek. Garnbret je veljala za prvo favoritinjo in zmogla prenesti to breme pričakovanj tako sebe kot celotne Slovenije. Na poti do cilja je ni onemogočila niti poškodba prsta med tekmo, spet je dokazala, da je ta trenutek daleč najboljša plezalka na svetu. Leški je bila v krogu kandidatk za kolajne, Koprčanka pa je šla vse do konca. V polfinalu je v nabito polni dvorani domačih navijačev premagala francosko junakinjo Clarisse Agbegnenou, branilko naslova iz Tokia, kjer je v finalu premagala Tino Trstenjak. V finalu je dodala piko na i ter prišla do uspeha kariere. Vodišek je v razredu formula kite prišel v Marseille, kjer so potekale regate, kot eden favoritov, in upravičil ta naziv. Na koncu je moral priznati premoč le Avstrijcu Bontusu, a srebro je bilo tudi zanj zlatega leska.

Dvig stebrov Pivka Ilirska Bistrica-17

Ekipa

Prenosno in distribucijsko omrežje čaka zgodovinski investicijski cikel

Profimedia
Janja Garnbret v Parizu znova potrdila svoje mojstrstvo.

Tadej Pogačar - trojna krona

Ko je Tadej Pogačar prikolesaril v leto 2024, je imel pred seboj jasno zarisane tri glavne cilje sezone. Iz Monaka prek Rima in Nice priti do Züricha in se tam odeti v mavrično. Za svojo prvo rožnato majico, ki si jo je priboril v drugi etapi dirke po Italiji in jo nosil do konca, je potreboval dobrih 79 ur, deset minut manj kot najbližji zasledovalec. Nekaj več kot 3300 kilometrov za dvig pokala neskončnosti. Dober mesec pozneje je začel loviti tretjo zmago na dirki po Franciji v zadnjih petih letih. Nabralo se je 52 višinskih kilometrov, dobil je šest etap, ne Vingegaard ne Evenepoel mu nista prišla blizu. Rumeno zmagoslavje - tokrat prvič v zgodovini na Azurni obali v Nici. In potem Zürich. Posebna dirka - en dan, drugi "soigralci" in svečano oblačilo za vso naslednjo sezono. Še ena briljantna solo predstava. Po napadu 100 kilometrov pred ciljem je zadnjih 51 km odpeljal sam ter postal svetovni prvak. Kralj kolesarstva ta trenutek.

Sofinanciranje genskega zdravila Urbagen

Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič in ustanoviteljica in predsednica upravnega odbora Fundacije CTNNB1 Špela Miroševič sta podpisala pogodbo o sofinanciranju predklinične in klinične študije genskega zdravila urbagen za sindrom CTNNB1. To je bila posledica novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki je bila soglasno potrjena v državnem zboru. Fundacija je prejela sredstva v višini enega milijona evrov. Miroševič, ki je tudi mama dečka Urbana, ki trpi za sindromom CTNNB1, se je ob podpisu pogodbe državi zahvalila, da je podprla življenjski projekt fundacije.

Radio 1- dobrodelni maraton

To je bil že deseti dobrodelni maraton Radia 1, tokrat posvečen humanitarki Aniti Ogulin, zbrana sredstva pa bodo namenjena družinam v stiski. Ekipa, ki so jo letos sestavljali Denis Avdić, Miha Deželak, Lara Tošić in Anja Ramšak, je skupaj z vsemi ostalimi sodelavci in številnim glasbenimi in drugimi gosti neprekinjeno oddajala v živo 28 ur ter zbirala sredstva za pomoči potrebnim. Spisana je bila še ena čudovita decembrska zgodba dobrodelnosti. Tokrat se je številka ustavila pri 1.204.234,25 evra

Darja Štravs Tisu
Anja Ramšak, Lara Tosić, Miha Deželak in Denis Avdić

  • Kratke in sladke iz sveta

Upanje za bolnike z rakom

Ameriška uprava za hrano in zdravila je odobrila terapijo, ki uporablja lastne celice bolnikov za napad na kožnega raka. Odobrena je bila za uporabo pri odraslih z melanomom, ki se je razširil ali ga ni mogoče odstraniti z operacijo. Po mnenju strokovnjakov bi to lahko odprlo vrata podobnim zdravljenjem tudi za pogostejše vrste raka.

Čad odpravil tropsko bolezen

Čad je letos postal 51. država, ki ji je Svetovna zdravstvena organizacija priznala odpravo zapostavljene tropske bolezni. Človeško afriško tripanosomiazo (HAT), znano tudi kot spalna bolezen, povzročajo paraziti in se širijo z ugrizom muhe cece. Zanjo ni cepiva in če je ne zdravimo, je skoraj vedno smrtna.

Manj škodljivih plinov

Skoraj 30 let po tem, ko so se države dogovorile o postopni opustitvi kemikalij, so raziskovalci prvič zaznali znaten padec atmosferskih ravni delno halogeniranih klorofluoroogljikovodikov – škodljivih plinov, ki tanjšajo ozonski plašč.

Iberski ris ni več ogrožen

Lepa novica iz sveta narave: iberski ris, evropska divja mačka, ki je bila nekoč na robu izumrtja, ni več uvrščen med ogrožene vrste. Strokovnjaki so to označili za največjo obnovo mačje vrste, kar jih je bilo kdaj doseženo z ohranjanjem.

Mali pritlikavi "konjiček"

Po podatkih Mednarodne zveze za ohranjanje narave (ICUN) danes v divjini živi le še približno 2500 pritlikavih povodnih konjev. Zato je toliko lepša novica, da je v edinburškem živalskem vrtu oktobra na svet prišel mladiček.

Borka za rojakinje

Nila Ibrahimi je 17-letna Afganistanka, ki zadnja leta živi v Kanadi. Novembra je prejela mednarodno otroško nagrado za mir za svoje pogumno delo v boju za pravice deklet v Afganistanu, kjer so ženske utišane zaradi zatiralskih pravil, ki so jih postavili talibani po ponovnem prevzem oblasti leta 2021. Prav takrat je Ibrahimi pobegnila iz države.